3-4 rady, które pomogą z wyborem prezentu lub tortu na komunię. Sprawdź!

utworzone przez | maj 2, 2022 | Komunie, Poradnik | 0 komentarzy

Pierwsza Komunia Święta dziecka jest niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla samego dziecka i jego rodziców, ale też rodziców chrzestnych, dziadków, wujków i całej pozostałej rodziny. Huczne przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia mają miejsce zarówno po stronie organizatorów przyjęcia, czyli zazwyczaj rodziców bądź opiekunów dziecka, jak również po stronie zaproszonych gości. Każda ze stron zmaga się z różnorodnymi problemami organizacyjnymi, np. jaki prezent na komunię będzie idealny czy jaki wybrać tort na przyjęcie komunijne. Sprawdź nasze rady i ciesz się tym wyjątkowym dniem!

Prezent na komunię – co kupić dziecku na przyjęcie komunijne?

Pierwsza Komunia Święta kojarzy się wszystkim nie tylko z nowym etapem religijnym dziecka, ale też z wystawną uroczystością i drogimi prezentami od członków rodziny. Jako goście na jednym z ważniejszych dni w życiu dziecka, często zastanawiamy się, jaki podarunek mu wręczyć, aby było z niego zadowolone i służyło mu przez dłuższy czas. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnorodnych i personalizowanych podarunków, które doskonale sprawdzą się w tym szczególnym dniu.

Prezent na przyjęcie komunijne – na co warto zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad wyborem prezentu dla dziecka na komunię świętą, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to przede wszystkim płeć dziecka, jego zainteresowania czy najważniejsze – kwota, którą zamierzamy wydać na prezent. I choć zakupiony przedmiot zawsze będzie lepszym upominkiem niż wręczenie koperty z pieniędzmi, które w krótkim czasie mogą się rozejść, to należy podkreślić, że prezent musi być przemyślany. W tym celu zawsze warto podpytać rodziców dziecka, czy może też małego komunistę, czy jest może coś wymarzonego, co mógłby otrzymać w tym wyjątkowym dla siebie dniu.

Sprawdzone prezenty na Komunię Świętą dziecka

Niegdyś prezenty na Pierwszą Komunię Świętą były bardziej typowe i niemal identyczne dla wszystkich. Do tej pory były to zegarki, medaliki czy złote łańcuszki. Rodzice chrzestni mogli też pokusić się o kupienie wymarzonego roweru dla młodego komunisty. Obecnie staramy się dopasować upominek dla dziecka w taki sposób, aby naprawdę było z niego zadowolone i by korzystało z niego przy wielu okazjach. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu na rynku nie było aż tak dużego wyboru jeśli chodzi o ewentualne prezenty, a współczesne dzieci często mają już wiele popularnych gadżetów. Z tego też powodu, przed zakupem warto skontaktować się z rodzicami lub opiekunami dziecka, by tym samym upewnić się, że prezent nie zostanie zdublowany.

Co można kupić na Pierwszą Komunię Świętą?

  • tablet,
  • smartfon,
  • smartwatch z lokalizatorem GPS,
  • czytniki e-booków,
  • elektryczna hulajnoga lub deskorolka,
  • dron,
  • trampolina (jeśli dziecko mieszka w domu z ogródkiem),
  • rower,
  • konsola do gier,
  • bon prezentowy do sklepu z elektroniką lub biżuterią.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, możliwości jest obecnie naprawdę dużo. Dobrymi pomysłami są też książki, jeśli dziecko lubi czytać, rolki, jeśli jest zwolennikiem aktywnego spędzania czasu czy chociażby bilety do ciekawego miejsca. Wszystko tak naprawdę zależy od możliwości finansowych i pasji dziecka.

Ile pieniędzy dać na komunię?

Jeśli żaden z powyższych prezentów nie wydaje się według Ciebie odpowiedni, to warto w takiej sytuacji rozważyć wręczenie koperty z pieniędzmi. Takie rozwiązanie jest stosowane niezwykle często, gdyż za otrzymaną gotówkę dziecko może przy pomocy rodziców zakupić wymarzony przedmiot lub odłożyć kwotę, by wykorzystać ją w przyszłości. Choć sam pomysł wydaje się prosty i bardzo logiczny, to niestety pojawia się kolejne, bardzo frapujące pytanie – ile pieniędzy wręczyć dziecku na komunię? Tak naprawdę sama kwota zależna jest od wielu czynników – od stopnia pokrewieństwa między gościem a dzieckiem czy zasobności portfela samego darującego. Choć bez wątpienia komunia święta jest szczególnym wydarzeniem, to jednocześnie nie możemy jako goście wręczać kwoty, na którą nas po prostu nie stać.

Wiele gości stosuje również zasadę, że wręcza taką kwotę, ile może wynosić opłata „za talerzyk”. Jeśli jednak chodzi o ceny, to większość rodziców chrzestnych deklaruje, że daje dziecku w prezencie około 500 zł, rzadziej 1000 zł. W przypadku pozostałych gości kwoty oscylują w granicach 200-400 zł w zależności od zamożności, chęci czy stopnia pokrewieństwa.

Tort komunijny – jaki wybrać tort z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Torty pojawiają się zazwyczaj na wszystkich ważnych wydarzeniach, aby tym samym podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości i upamiętnić podniosłą atmosferę spotkania w gronie najważniejszych osób. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że tort komunijny jest nieodłącznym elementem przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej dziecka, dlatego też nie może go zabraknąć.

Tort na komunię – o czym należy pamiętać?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego tortu komunijnego, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy zamierzamy zamówić go w cukierni lub u cukiernika (jeśli organizujemy przyjęcie poza domem, np. w wynajętej sali na komunię albo w restauracji) czy zamierzamy sami zająć się słodkościami. Jeśli zamierzamy tort zamówić, to lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdyż samo znalezienie dostępnego cukiernika i przygotowanie tortu w sezonie pełnym komunii, ślubów i chrzcin może niekiedy graniczyć z cudem.

Innym ważnym elementem jest rozmiar tortu. Nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Najgorszą możliwą sytuacją jest to, że podczas krojenia tortu nagle zabraknie porcji dla kilku gości. Jeśli zaś jako organizatorzy zamierzacie zapakować gościom tort „na wynos” to jak najbardziej może być go znacznie więcej. Zazwyczaj cukiernicy przeliczają 0,10 dag tortu na osobę, co oznacza, że w przypadku przyjęcia na 20 osób w teorii powinny wystarczyć 2 kg tortu. Jeśli jednak mamy do czynienia z miłośnikami słodkości, a sam wypiek będzie smaczny, lepiej nie sugerować się takimi obliczeniami i wziąć pod uwagę ewentualne dokładki lub duże porcje.

Tort komunijny a alergie i preferencje żywieniowe zaproszonych na przyjęcie gości

Ponieważ tort na komunię traktowany jest dość symbolicznie i każdy z zaproszonych gości powinien spróbować jego choć kawałeczek, to byłoby dobrze, by organizatorzy przyjęcia zapytali się odpowiednio wcześniej wszystkich zaproszonych gości o ewentualne alergie i preferencje żywieniowe. Byłaby ogromna szkoda, gdyby z powodu małych niedopowiedzeń lub drobnych potknięć organizacyjnych któryś z gości nie mógł zjeść tortu z powodów zdrowotnych czy przekonaniowych. Kiedy będzie odpowiedni moment, aby zapytać każdego z osobna o tak delikatną kwestię? Na przykład podczas rozdawania zaproszeń na uroczystość komunijną. Dzięki temu też będzie można odpowiednio dopracować pozostałe potrawy w menu, by każdy mógł wszystkiego spróbować i czuć się wyjątkowo.

Jeśli przykładowo któryś z gości ma alergie na orzechy lub nietolerancję laktozy, to podczas składania zamówienia na tort komunijny należy poinformować cukiernika (lub wziąć to samemu pod uwagę, jeśli tort będzie robiony przez rodzica), by wykluczył orzechy lub żeby wykorzystał do zrobienia tortu inne składniki niż tradycyjna śmietana.

Jak udekorować tort z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Ostatnim i najważniejszym elementem odnośnie tortu na komunię jest jego wygląd, czyli kolor, kształt i ozdoby. W przypadku tortów komunijnych utarło się zamawiać te w kształcie otwartej księgi, ale zgodnie z nowoczesnymi trendami tort może być okrągły, prostokątny czy w każdym innym kształcie. Odnośnie kolorów najpopularniejsze są torty w odcieniach bieli i śmietanki z dodatkiem różu lub błękitu (w zależności od płci dziecka) czy też złota lub srebra. Współczesne cukiernictwo znajduje się na naprawdę wysokim poziomie, dlatego też warto dopasować sam wygląd tortu do pozostałych dekoracji komunijnych i samej oprawy przyjęcia komunijnego, dzięki czemu słodki wypiek uzupełni całość i będzie widowiskowo prezentował się na pamiątkowych fotografiach. Do samej dekoracji warto wykorzystać popularne atrybuty jak długie, jednokolorowe świeczki, zimne ognie, fontanny z ognia czy toppery z napisem nawiązującym do okazji.