Atrakcje urodzinowe dla 5, 6 lub 7 latka. Poznaj sprawdzone pomysły na niezapomnianą zabawę!

utworzone przez | lut 24, 2022 | Poradnik, Urodziny | 0 komentarzy

Dziecięce urodziny to długo wyczekiwany dzień w roku. Jak je zorganizować, aby uśmiech nie schodził z twarzy dziecka aż do wieczora? Musisz przygotować pyszne przekąski i kolorowe dekoracje, zaprosić ulubionych przyjaciół oraz zadbać o odpowiednie dla wieku gry i zabawy urodzinowe. Co idealnie sprawdzi się dla 5 latka? W jakich konkursach będzie chciało wziąć udział 7-letnie dziecko? Sprawdź nasze propozycje i przygotuj niezapomniane urodziny!

Jak przygotować zabawy urodzinowe dla dzieci?

Przygotowując zabawy urodzinowe dla dzieci musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Warto też opracować cały plan odpowiednio wcześniej i być przygotowanym na wszelkie okoliczności, zanim dzieci wezmą sprawy w swoje ręce i zaczną szukać wrażeń we własnym zakresie. Co zatem należy zrobić?

 1. Przygotuj takie zabawy, w których każde dziecko będzie chciało wziąć udział. Jeśli zaproszeni goście są w różnym wieku, wykorzystaj te pomysły, gdzie można podzielić dzieci na grupy lub dobrać w pary.
 2. Dostosuj rodzaj zabawy do miejsca, w którym odbywa się przyjęcie. W domu sprawdzi się malowanie twarzy czy zagadka sensoryczna. Z kolei „Kto doniesie jajko?” czy zabawę w chowanego dobrze jest zorganizować poza domem, np. w ogrodzie.
 3. Przygotowując zabawy, możesz zapytać swojego małego solenizanta o preferowane motywy z bajek lub pomysły na zabawy. Jeśli zaproszeni goście uwielbiają postać Elsy z „Krainy lodu” lub Marshalla z „Psiego patrolu”, to warto przygotować dekoracje i pomysły, które wprowadzą dzieci w ulubioną tematykę.
 4. Pamiętaj, aby po przygotowaniu listy atrakcji spisać wszystkie niezbędne atrybuty, które mogą okazać się niezbędne w tym dniu. Jeśli planujesz takie rozrywki jak poszukiwanie skarbów, to pamiętaj, aby schować skarby odpowiednio wcześniej i z dala od solenizanta.
 5. Jeśli planujesz zorganizować konkursy z nagrodami, to przygotuj ciekawe upominki dla zwycięzców.

Jakie pomysły na ciekawe zabawy urodzinowe dla dzieci?

Aby przyjęcie urodzinowe było udane, warto w tym celu już wcześniej przygotować pomysły na sprawdzone zabawy i niezbędne do nich atrybuty. Poniżej przedstawiamy spis najciekawszych atrakcji, które sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku.

 • Malowanie twarzy

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie przyjęcia urodzinowego jest pomalowanie twarzy zaproszonym dzieciom. Przygotuj w tym celu hipoalergiczne farby do twarzy oraz pędzle. Jeśli nie masz zdolności plastycznych, możesz odpowiednio wcześniej poćwiczyć malowanie popularnych postaci z bajek „Kraina lodu”, „Psi patrol”, „Strażak Sam” czy innych. Dzieci z pewnością będą zadowolone!

 • Urodzinowy pociąg

Zabawa polega na przygotowaniu przez każde dziecko rysunku odpowiadającego wagonom pociągu oraz lokomotywy przez solenizanta. Kiedy wszystkie dzieci skończą, muszą ustawić się z rysunkami w taki sposób, by solenizant znalazł się na czele składu. W ten sposób wesoły pociąg może tańczyć radośnie do dźwięków muzyki.

 • Poszukiwacze skarbów

Na przyjęciu urodzinowym warto wprowadzić odrobinę tajemniczości. W tym celu możesz ukryć skrzynię skarbów (może ją udawać pudełeczko wypełnione biżuterią lub słodyczami) i przygotować wskazówki, które do niej doprowadzą. Weź pod uwagę, że nie każde dziecko może umieć czytać, dlatego lepiej przygotować znaki w formie rysunkowej.

 • Ciepło/zimno

Jedną z popularniejszych zabaw jest odnajdywanie ukrytego przedmiotu za pomocą słów ciepło/zimno. Dziecko wychodzi z pomieszczenia na chwilę, zaś jedno z pozostałych w pokoju dzieci chowa wybrany przez siebie przedmiot. Zadanie polega na odnalezieniu przez dziecko przedmiotu tylko za pomocą wypowiadanych przez pozostałe dzieci słów „ciepło” (gdy dziecko jest blisko poszukiwanego przedmiotu) lub „zimno” (gdy się od niego oddala).

 • Króliczki i lisek

Zabawa idealna dla młodszych dzieci. Polega ona na tym, że „króliczki kicają” po dywanie do dźwięków muzyki. Kiedy muzyka się zatrzymuje, dzieci muszą wykrzyczeć słowa: „lisek na polanie!” i zastygnąć w wybranej przez siebie pozycji. Jedno dziecko jest liskiem i do jego zadań należy uważne przyglądanie się dzieciom. Te, które się poruszą odpadają do czasu następnej rundy.

 • Łowienie jabłek

Jest to popularna na całym świecie zabawa. W wiadrze wypełnionym wodą należy umieścić jabłka, a zadaniem dzieci jest ich wyłowienie bez użycia rąk. Po zakończonej zabawie możesz zachęcić gości do wspólnego przygotowania szarlotki lub jej zjedzenia (w zależności od wieku dzieci).

 • Zabawa z masą solną

Tego rodzaju zabawa artystyczna będzie odpowiednia dla osób w różnym wieku. Możesz przygotować wcześniej samemu masę solną, kupić gotową w sklepie lub zachęcić dzieci do zrobienia jej własnoręcznie. Kiedy będzie już gotowa możesz wyznaczyć tematykę lepienia figurek, np. „zwierzęta” lub „hobby”. Pamiętaj, żeby przygotować dekoracje, jak np. farby, koraliki czy brokat. Dzięki temu każda figurka będzie niezwykła.

Dlaczego warto zorganizować konkursy dla dzieci podczas urodzin?

Konkursy urodzinowe są połączeniem dobrej zabawy, adrenaliny i szansy na zdobycie ciekawych nagród. Jest to świetny pomysł zarówno na urozmaicenie dotychczasowych zabaw dla wszystkich dzieci, jak również możliwość zachęcenia tych biesiadników, którzy zamiast uczestniczyć w atrakcjach wolą pozostawać „z boku”.

W przypadku konkursów bardzo ważne jest, aby dostosować zabawę urodzinową do wieku zaproszonych gości. Jeśli rozgrywki będą zbyt skomplikowane, warto pomyśleć o obniżeniu poziomu trudności, by małe dzieci również mogły wygrać nagrodę. Z kolei w przypadku zbyt łatwych konkurencji, starsze dzieci mogą się nudzić, przez co będą niechętnie uczestniczyć w zadaniach. Bez względu na wiek i poziom dzieci pamiętaj, aby w każdym konkursie pojawiły się smakowite upominki.

Pomysły na konkursy urodzinowe dla dzieci

Poniżej przygotowaliśmy przykładowe pomysły na ciekawe i angażujące konkursy dla dzieci w różnym wieku.

 • Kto doniesie jajko?

Ten konkurs sprawdzi się zwłaszcza dla starszych dzieci i lepiej zorganizować go na świeżym powietrzu. Jedno dziecko niesie na łyżce jajko w określone miejsce, z kolei pozostałe dzieci siadają na krzesełkach i radośnie kibicują. Zadaniem dorosłego jest liczyć czas każdemu z dzieci i na tej podstawie wybrać osobę, której uda się donieść jajko jak najszybciej, bez upuszczania go na ziemię.

 • Zagadka sensoryczna

Przygotuj duże pudełko, w którym umieścisz różne, charakterystyczne przedmioty. Zadaniem każdego dziecka jest wyłowienie wybranego przez siebie przedmiotu i za pomocą wszystkich zmysłów (z wyjątkiem wzroku) odgadnięcie, co to takiego.

 • Tor przeszkód

W tej konkurencji możesz sprawdzić zdolności ruchowe dzieci. Możesz przygotować wcześniej tor przeszkód lub zaplanować pojedyncze zadania jak chodzenie po linie ułożonej na podłodze, robienie pajacyków czy wchodzenie, a następnie zeskakiwanie z krzesła. Pamiętaj, że atrakcyjne zabawy to nie wszystko i warto wysiłek nagrodzić upominkami.

 • Czyja to mama?

Wspólne rysowanie jest zawsze świetnym pomysłem. Przygotuj w tym celu kartki i kolorowe kredki. Zabawa polega na tym, że dzieci muszą narysować portret swojej mamy. Przygotowane prace powieś na ścianie lub drzwiach i poproś dzieci, by spróbowały odgadnąć, na którym obrazku jest czyja mama. Zwycięzcy wręcz upominek.

 • Taniec z balonami

Konkurs polega na tym, że dzieci dobierają się w pary i tańczą w rytm muzyki. Między brzuszkami każdej pary należy umieścić nadmuchane baloniki. Wygrywa para, która podczas tańca nie upuściła balonika. Pamiętaj, aby przygotować również ciekawe nagrody dla dzieci.

Dobrze zorganizowane urodziny to nie tylko ciekawe zabawy urodzinowe. Pamiętaj, żeby przygotować smaczne i zdrowe przekąski, które zasmakują wszystkim dzieciom oraz zadbać o odpowiednie dekoracje czy oprawę muzyczną. Po zastosowaniu naszych rad z pewnością zostaniesz mistrzem organizacji urodzin i z łatwością przygotujesz następne przyjęcia, jak np. bal karnawałowy.