Czy Wielkanoc to dobry termin na chrzest?

utworzone przez | kwi 13, 2022 | Chrzest i Komunia, Poradnik | 0 komentarzy

Chrzest Święty dziecka jest niezwykłym wydarzeniem zarówno w życiu maluszka oraz jego rodziców, jak i całej rodziny. Nic zatem dziwnego, że sakrament chrztu poprzedzony jest miesiącami przygotowań na niemal każdej płaszczyźnie. Wiele rodziców zastanawiając się nad wyborem idealnego terminu na ten wyjątkowy dzień wybiera datę innego święta: Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, by w ten sposób hucznie świętować razem z najbliższymi. Czy Wielkanoc to ostatecznie dobry termin na chrzest? Kiedy powinno się ochrzcić dziecko i jak się do tego przygotować? Zapraszamy do lektury!

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Jedną z pierwszych ochrzczonych osób był sam Jezus Chrystus. Następnie w pierwszych wiekach wyznawania religii chrześcijańskiej do sakramentu chrztu w kościele podchodziły tylko osoby dorosłe, podczas Liturgii Paschalnej Wielkiej Nocy. Odpowiadały one wtedy na trzy pytania dotyczące podstaw wiary i zanurzały się trzykrotnie w wodzie. Obecnie to rodzice dziecka wraz z rodzicami chrzestnymi przyprowadzają do kościoła małe dzieci, odpowiadają za nie na pytania, wyznają wiarę i wyzbywają się grzechu pierworodnego. Tego dnia dzieci otrzymują również swoje drugie imię.

Choć niegdyś chrzest możliwy był tylko w określonym czasie, tak teraz to rodzice wybierają idealną datę na przyjęcie przez dziecko chrztu. Podczas planowania daty tak ważnej uroczystości, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to przede wszystkim: wiek dziecka, dyspozycyjność rodziców chrzestnych, wszelkie możliwości organizacyjne rodziców maluszka (w tym również dostępność wymarzonej sali na chrzciny) oraz możliwość uczestniczenia w przyjęciu wszystkich najbliższych członków rodziny. Bez jakiegokolwiek z wyżej wymienionych punktów szansa na zorganizowanie uroczystości nie będzie niestety możliwa, dlatego warto rozpocząć pierwsze przygotowania i planowania w dużym odstępie czasowym od samego wydarzenia.

W jakim wieku należy ochrzcić dziecko?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego najlepiej jest ochrzcić dziecko jak najszybciej, czyli np. w pierwszych tygodniach jego życia. Wybierając termin przyjęcia sakramentu chrztu należy się przede wszystkim kierować zdrowiem dziecka i matki. Warto tu jednak zauważyć, że jeśli życiu dziecka zagraża niebezpieczeństwo, to istnieje możliwość odstąpienia od typowego sakramentu w kościele na mszy w obecności kapłana, rodziców i rodziców chrzestnych. W takiej sytuacji chrztu może udzielić każdy ochrzczony chrześcijanin.

W zwyczajnych sytuacjach, rodzice zazwyczaj chrzczą dziecko w pierwszych miesiącach życia dziecka, od 2. do 6. miesiąca. Wynika to z tego, że takie maluszki po nakarmieniu i przewinięciu są w stanie przespać na rękach rodzica całą mszę i ze spokojem przyjąć sakrament. Jest to tak napprawdę najlepszy okres, jeśli zależy Wam jako rodzicom, by nie przemęczać bez potrzeby swojego dziecka. W przypadku nieco starszych dzieci należy wziąć pod uwagę fakt, że msza, podczas której dziecko będzie ochrzczone może potrwać nawet 1,5 godziny. Dla rocznego dziecka tak długi czas w jednym miejscu może być bardzo nużący, a i dla jego rodziców wykańczający. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy chrzczone są dzieci, które są w stanie same pewnym krokiem podejść do ołtarza. Decyzja o dokładnym wyborze terminu zależy ostatecznie i tak od upodobań rodziców.

Podczas ustalania idealnej daty na chrzest, warto też wziąć pod uwagę okres narodzin dziecka i temperaturę na dworze. Jeśli dziecko urodziło się w miesiącach zimowych, to lepiej jest zaczekać z sakramentem do czasu, aż dziecko nabierze odporności i nieco podrośnie. W okresie jesienno-zimowym bardzo łatwo w końcu o przeziębienie i zachorowanie. Z kolei jeśli dziecko urodziło się w okresie wiosenno-letnim, to lepiej pospieszyć się z chrzcinami, by zdążyć jeszcze przed jesiennym ochłodzeniem pogody.

Termin chrztu dziecka – sprawdzone daty

Sakrament chrztu w obecnych czasach może odbywać się teoretycznie w dowolnym dniu roku, wedle uznania rodziców i ich predyspozycji. Warto jednak przed ogłoszeniem daty najbliższym członkom rodziny udać się do kościoła, by upewnić się, czy aby na pewno istnieje możliwość ochrzczenia dziecka w wybranym terminie. W praktyce często wygląda to tak, że parafie chrzczą dzieci tylko w ostatnie niedziele miesiąca lub np. dwa razy w miesiącu o ustalonej godzinie. W takiej też sytuacji należy dostosować uroczystość do wymagań kościoła, bądź po prostu sprawdzić daty udzielania chrztu w innych parafiach.

Przepisy kościelne również odnoszą się do odpowiedniej daty chrztu świętego dziecka. Co dokładniej głosi Kodeks Prawa Kanonicznego? Chociaż chrzest może być udzielany w jakimkolwiek dniu, jednak zaleca się, aby z zasady był udzielany w niedzielę, albo wedle możności w wigilię paschalną (kan. 856 KPK).

Z powyższego wynika, że tak naprawdę każda niedziela jest odpowiednia, by ksiądz mógł udzielić chrztu dziecku. Kodeks wspomina również o wigilii paschalnej, która zawsze ma miejsce w Wielką Sobotę, czyli dzień przed Niedzielą Wielkanocną i dwa dni przed Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Czy można chrzcić dziecko w Wielki Post i Wielkanoc?

Rodzice dzieci często decydują się na ich chrzest przy okazji innych uroczystości rodzinnych lub świąt kościelnych. Wynika to z tego, że istnieje wtedy po prostu możliwość świętowania w większym gronie rodzinnym, gdyż na takie okazje przyjeżdżają bliscy z odległych miejsc Polski czy nawet z zagranicy. Z tego też powodu rodzice najczęściej chcą ochrzcić swoje dziecko podczas Bożego Narodzenia czy Świąt Wielkanocnych.

Jak już mieliśmy możliwość zauważyć, Kodeks Prawa Kanonicznego nie zakazuje wyboru żadnej daty w związku z czym tak naprawdę każda okoliczność jest dozwolona, by kapłan ochrzcił dziecko. Również Wielkanoc. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce? Wszystko zależy od wybranej parafii i jej zwyczajów. W niektórych parafiach księża udzielają chrztu dzieciom przez wszystkie dni roku, w innych zaś proboszczowie zakazują udzielania sakramentu w okresie Wielkiego Postu czy Adwentu. Zgodnie też z przepisem kan. 856 KPK w niemal wszystkich parafiach chrzty święte odbywają się w niedziele. Z tego też powodu zawsze należy w pierwszej kolejności udać się do pobliskiej parafii, by dzięki temu otrzymać rzetelne i sprawdzone informacje z pierwszej ręki.

Chrzest dziecka – o czym należy pamiętać podczas przygotowań?

Jeśli rodzice dziecka są już przekonani, co do daty chrztu i potwierdzili uprzednio dyspozycyjność rodziców chrzestnych, to następnym ważnym krokiem w przygotowaniach jest oficjalne potwierdzenie terminu przyjęcia przez dziecko sakramentu. W tym celu należy udać się do parafii do kancelarii kościelnej, by zapłacić opłatę za udzielenie sakramentu i przedłożyć stosowne dokumenty:

  • akt ślubu rodziców dziecka,
  • akt urodzenia dziecka,
  • imiona i nazwiska wybranych rodziców chrzestnych dziecka.

Po zaakceptowaniu daty na chrzest dziecka i sprawdzeniu zgodności dokumentów, rodzice otrzymują karteczki z obowiązkiem przystąpienia do spowiedzi, które powinni przekazać rodzicom chrzestnym dziecka. Na kilka dni przed spowiedzią, rodzice chrzestni powinni dostarczyć do kancelarii kościelnej podpisane karteczki spowiedzi oraz zaświadczenia ze swojej własnej parafii.

Organizacja chrztu – o czym warto pamiętać?

Po wizycie w kancelarii kościelnej i potwierdzeniu terminu można już zająć się pozostałymi przygotowaniami. Następnym krokiem jest wybór sali na uroczystość po sakramencie (jeśli planujecie zorganizować przyjęcie poza domem) lub zamówienie sprawdzonego cateringu, jeśli przyjęcie ma się odbyć w domu. Należy również zamówić tort oraz zaproszenia (najlepiej personalizowane), by móc je rozdać gościom w jak najszybszym czasie (warto poinformować gości najpóźniej miesiąc przed uroczystością, jeśli zależy Wam, by byli obecni). Dobrze jest też dobrać dekoracje podkreślające uroczysty charakter przyjęcia i opracować plan ich rozmieszczenia w pomieszczeniu.

Na chrzest święty będą również potrzebne niezbędne atrybuty, do których zaliczamy:

  • świecę na chrzest, tzw. gromnicę,
  • białą szatkę (materiałową chusteczkę)
  • ubranko dla dziecka.

Przyjęło się, że białą świecę na chrzest kupuje ojciec chrzestny. Jego zadaniem jest też odpalenie jej w odpowiedniej chwili mszy świętej od paschału. Zapalona gromnica i jej światło symbolizują wiarę i wejście na drogę wiary w Chrystusie. Z kolei białą szatkę do chrztu kupuje matka chrzestna dziecka, która również trzyma ją w dłoniach przez całą mszę. Jest to ważny symbol, który symbolizuje wejście dziecka na drogę bez grzechu pierworodnego.

Czy można zorganizować chrzest w Wielkanoc? Podsumowanie

Wiele rodzin decyduje się na zorganizowanie chrztu świętego dla swojego dziecka przy okazji innych uroczystości i świąt kościelnych. Jednym z najpopularniejszych terminów jest Wielkanoc, kiedy to cała rodzina zjeżdża się, by wspólnie świętować. Choć Prawo Kanoniczne nie zabrania udzielania sakramentu chrztu w żaden z dni roku, to ostateczna decyzja i tak zależna jest od dobrej woli i decyzji wybranej parafii i jej proboszcza. Aby więc otrzymać ostateczną odpowiedź odnośnie szansy na chrzest dziecka w Wielkanoc należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w Waszej parafii.