Czym zastąpić oczepiny na przyjęciu weselnym? Sprawdzone pomysły na udane zabawy weselne

utworzone przez | wrz 18, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Oczepiny należą do najstarszych zabaw weselnych, wywodzą się z dawnej tradycji słowiańskiej. Ta klasyczna atrakcja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego, stwarza okazję do integracji między gośćmi oraz wprowadza akcent konkurencji. Jednak nie każdej parze młodej podoba się ta zabawa – zarzuca się jej nie tylko staroświeckość, ale również szowinizm i brak dobrego smaku. Z drugiej strony każdy z nas chce się dobrze bawić na własnym weselu – dlatego warto zadbać o ciekawe i nietuzinkowe rozrywki, które doskonale zastąpią oklepane oczepiny. Jakie są ciekawe pomysły na zabawy weselne, które zadowolą wszystkich gości? Sprawdź!

Czym są oczepiny weselne?

Oczepiny weselne wywodzą się ze starych obyczajów słowiańskich; kiedyś towarzyszyły każdej młodej parze. Nie był to element rozrywkowy czy humorystyczny, tylko rytualny. Oczepiny to szereg czynności, które miały przypominać o przejściu panny młodej w stan zamężny. Świeżo upieczona mężatka udawała się do osobnego pomieszczenia, tam druhny ściągały jej wianek, obcinały włosy, a mężatki nakładały jej biały, haftowany czepiec (takie nakrycie głowy nosiły mężatki). Czepiec zwykle był podarunkiem od chrzestnej. Oczepiny dopiero od XX w. zaczęły odbywać się w trakcie wesela, pierwotnie miały miejsce już po ślubie, w domu pana młodego.

Oczepinom towarzyszyło uciekanie panny młodej przed mężatkami, pragnącymi ją oczepić czy strząsanie i deptanie czepca. Wykonywano również pieśni np. „Oj chmielu, chmielu” – jest to najstarsza znana pieśń weselna. Bardzo często takie pieśni były wręcz przepełnione smutkiem, co z dzisiejszego punktu widzenia wydaję się dziwne. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wiele wieków temu kobiety zmuszone były wychodzić za mąż bez miłości, zatem utrata wianka i obcinanie włosów kojarzyły się z utratą wolności. Oczywiście nie wszystkie pieśni były smutne, znane są również humorystyczne teksty piosenek weselnych z tamtych czasów. Po oczepinach kontynuowano zabawę, która trwała do białego rana. Choć dziś oczepiny mają być wyłącznie zabawą, nie każdej młodej parze podoba się ten pomysł – również ze względu na wspomniane wyżej, niezbyt dobrze kojarzące się okoliczności tego zwyczaju. Wiele par rezygnuje z oczepin (podobnie, jak z pierwszego tańca, chociaż z innych powodów).

Tradycyjne oczepiny na polskich weselach – przykłady

W obecnych czasach oczepiny to zabawa, która znana jest z rzucania welonem i muchą. Pannie, która złapie rzucany przez świeżo upieczoną małżonkę welon, wróży się szybkie zamążpójście. Cały zwyczaj opiera się na humorystycznym aspekcie – dla nowej pary młodej i gości to po prostu dobra zabawa, a panna młoda nie ucieka przed mężatkami, które chcą ją oczepić. Tradycyjne oczepiny dotyczyły wyłącznie panny młodej, dzisiaj jednak angażują również młodego pana. Zatem rytuał, którego zwieńczeniem było nałożenie czepca weselnego na głowę panny młodej, przekształcił się w szereg zabaw weselnych. W ostatnich czasach nikt już nie pamięta, skąd w ogóle wywodzi się tradycja oczepin; często po zapoznaniu się z historią panny młode rezygnują z rzucania welonem na rzecz bardziej nowoczesnych rozrywek.

Przyjęcie weselne bez tradycyjnych oczepin – dlaczego pary młode się na takie decydują?

W dzisiejszych czasach wiele par młodych rezygnuje z organizowania oczepin. Dzieje się tak z kilku powodów, jak chociażby wyżej wspomniana historia tego zwyczaju, kojarząca się niezbyt dobrze. Przecież chcemy zorganizować wesele, które będzie przywodzić na myśl, wszystko, co pozytywne. Po drugie oczepiny kierowane są do konkretnej grupy – panien i kawalerów. A co, jeżeli na naszym ślubie nie będzie takich osób albo będzie ich bardzo mało? Warto na to zawrócić uwagę, szczególnie jeżeli planujemy np. kameralne przyjęcie weselne do 50 os. Niektórym oczepiny kojarzą się z szowinizmem; uważają, że nie jest to zabawa w dobrym guście. Jedno jest pewne – nikt nie ma prawa zmuszać pary młodej do organizowania rozrywek, za którymi nie przepadają. Jeżeli jednak zdecydujemy się na oczepiny, musimy też pamiętać o uszanowaniu wszystkich uczestników wesela.  Namawianie gości weselnych do zabaw oczepinowych jest niedopuszczalne. Jeżeli ktoś odmówi wzięcia udziału – powinniśmy uszanować taką decyzję.

Niezapomniana zabawa weselna bez oczepin – czy jest możliwa?

Jeżeli na naszym weselu zrezygnujemy z oczepin, wcale nie będzie oznaczało to nudnej czy nieudanej imprezy. Mamy tyle rozrywek weselnych do wyboru, że ciekawie zapełnimy czas naszym gościom, a zabawy oczepinowe nie są nam do tego potrzebne. Kilka atrakcji na weselu możemy przenieść do pleneru, uczestnicy wesela chętnie odetchną świeżym powietrzem. Możemy tam zorganizować kilka gier lub po prostu strefę wypoczynkową z pięknymi dekoracjami i cudowną scenerią. Warto rozważyć skorzystanie z Prosecco Vana, dzięki któremu nasi goście będą mogli skosztować pysznego wina.

Na sali weselnej również możemy zorganizować świetne zabawy, umilające czas wszystkim uczestnikom. Pamiętaj, aby pomyśleć o rozrywkach dla różnych grup wiekowych, tak aby zarówno nasze babcie, jak i młodsi goście mogli znaleźć coś dla siebie. Jeżeli nie wiesz, czym zastąpić oczepiny, skorzystaj z porady profesjonalisty. Wedding planner pokaże Ci, na jakie rozrywki warto postawić, wskaże również te najlepiej pasujące do Twojej uroczystości.

Czym można zastąpić oczepiny na weselu?

Jeżeli standardowe rzucanie welonem i muszką nie jest dla Was – wybierzcie kilka alternatywnych zabaw, które pasują do stylu wesela i do Waszego gustu. Lubicie kalambury? Wybierzcie je jako jedną z zabaw weselnych. Imprezę weselną mogą również uatrakcyjnić profesjonalni tancerze; możecie wybierać spośród przeróżnych motywów przewodnich pokazów – od sceny broadwayowskiej do klasycznego baletu. Live painting zaskoczy Twoich gości i wprawi ich w zachwyt, a efektem takiej atrakcji będzie piękna pamiątka w postaci oryginalnego obrazu. Wśród Twoich gości są fani rywalizacji? Zorganizuj kilka atrakcji konkursowych i wybierz ciekawe nagrody, dzięki temu będzie to niezapomniany wieczór. Niezależnie od tego, czy planujesz wesele w stylu tradycyjnym, czy też ślub humanistyczny, zadbaj o ciekawy zestaw atrakcji, podkreślający główny motyw uroczystości. Ważne jest, aby para młoda i goście weselni po prostu dobrze się bawili.

Pokaz fajerwerków w ramach oczepin

A gdyby zamiast oczepin zorganizować coś bardziej spektakularnego, na przykład pokaz fajerwerków? Jeżeli uwielbiacie takie pokazy, warto zainteresować się ofertami profesjonalnych firm, które w bezpieczny sposób przygotują zachwycające widowisko. Oczywiście każdą atrakcję należy dopasować do ogólnej stylistyki wesela; fajerwerki będą świetnym pomysłem m.in. na nowoczesnych weselach czy ślubach glamour. Warto pamiętać, że taka rozrywka nie należy do najtańszych, a jej koszt zależy od poziomu skomplikowania czy danej firmy. Z reguły jest to koszt ok. 2 000 zł, cena bardziej rozbudowanego show wynosi ok. 6000 zł.

Puszczanie lampionów na weselu

Puszczanie lampionów na weselu to piękne widowisko, na które decyduje się niejedna młoda para. Jest to atrakcja, która zawsze wprawia gości w zachwyt, wygląda ona bowiem naprawdę spektakularnie. W koszyczku, który przymocowany jest do lekkiego klosza, umieszcza się zapaloną świeczkę, a następnie lampion unosi się do nieba. Lampiony te możemy spotkać pod kilkoma nazwami: lampiony weselne, lampiony szczęścia, czy też lampiony chińskie. Ta ostatnia nazwa doskonale obrazuje pochodzenie tego zwyczaju. Już w starożytnych Chinach wytwarzano takie lampiony, w tym celu wykorzystywano bambus oraz papier ryżowy. Zwyczaj puszczania lampionów przetrwał tam do dziś.

Jeżeli zdecydujemy się na puszczanie lampionów na weselu, musimy zdobyć odpowiednie pozwolenie – mowa o zgodzie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Pamiętaj, aby zawiadomić odpowiednie służby, czyli policję, straż miejską oraz lokalne władze. Choć musimy uporać się z pewnymi formalnościami, efekt końcowy może nas zaskoczyć. Oczywiście takie lampiony najlepiej prezentują się po zmierzchu, wtedy również fotograf ślubny będzie je mógł uchwycić w całej okazałości.

Występ pary młodej lub pokaz tańca

Kolejną atrakcją weselną będzie pokaz taneczny. Może to być występ pary młodej, jeżeli tylko czują się na siłach bądź zajmują się tańcem zawodowo. Bardzo dobrze sprawdza się również zaproszenie gości do pierwszego tańca. Dzięki temu już od pierwszych chwil imprezy każdy uczestnik wesela będzie się świetnie bawił. Czasami jedno z małżonków pragnie zatańczyć dla drugiej połówki, można wtedy poprosić o wsparcie kilku najbliższych znajomych.

Warto pomyśleć o zaproszeniu profesjonalnych tancerzy na nasze wesele – goście uwielbiają takie pokazy, szczególnie jeżeli wybierzemy jakiś ciekawy motyw przedstawienia. Dużą popularnością cieszą się tańce nowoczesne, w tym jazz i breakdance. Ważne, aby styl pokazu tańca był wybrany według preferencji obydwojga nowożeńców, tak aby zarówno panna młoda, jak i pan młody mogli się cieszyć z tej atrakcji.

Konkursy weselne zamiast oczepin – przykłady

  • Zabawy weselne mogą być bardzo kreatywne i pomysłowe. Zdrapki ślubne zaangażują zarówno młodą parę, jak i gości, a dodatkowo przewidują ciekawe nagrody dla zwycięzców (np. taniec z młodą panią czy butelka wódki weselnej), co uatrakcyjnia zabawę. Na zdrapkach znajdują się różne pytania dotyczące państwa młodych i ich związku. Takie zdrapki możemy dowolnie spersonalizować.
  • Możemy również zorganizować konkurs taneczny. W roli jury mogą wystąpić nowożeńcy i ich rodzice, a zadaniem ochotników będzie wykonanie improwizowanego tańca w danym stylu – w zależności od muzyki. Zwycięzcy otrzymują nagrody – zadbajmy, aby były one oryginalne i zapadające w pamięci.
  • Ciekawą alternatywą dla standardowych zabaw, będą nasze ulubione gry w wersji maxi. Mogą to być gra w kółko i krzyżyk, Jenga czy domino.
  • Gra w bule czy ringo również zabawi gości, umili im czas, a cała impreza nabierze fajnego, nieskrępowanego charakteru.
  • Kolejną lubianą zabawą weselną jest tykająca bomba. Uczestnicy podzieleni na dwie drużyny siedzą w kółku, a ich zadaniem jest odpowiadać na pytania wodzireja. Osoba odpowiadająca na pytanie trzyma w ręku „bombę”, po udzieleniu odpowiedzi przekazuje ją dalej. Podobnie, jak w przypadku zdrapek pytania dotyczą pary młodej. W pewnym momencie bomba (np. budzik) wybucha, co kończy grę.

Nowoczesne i alternatywne oczepiny weselne

Rzucanie welonem przez pannę młodą należy do klasycznych zabaw weselnych, którą jednak z powodzeniem możemy zastąpić bardziej nowoczesnymi rozrywkami. Możemy je zorganizować zarówno na sali weselnej, jak i w plenerze. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń ogrodową pomyślmy o urządzeniu kącika gier. Wspomniane wcześniej ringo, bule, Jenga oraz kółko i krzyżyk w dużej wersji, a także bierki wciągną wszystkich gości do świetnej zabawy. Tę ostatnią grę zręcznościową warto zaplanować na początek imprezy – wymaga trochę precyzji i skupienia, o co może być trudno po paru kieliszkach. Jeżeli już mowa o ogródku – możemy również dla odmiany urządzić plenerowy kącik wypoczynkowy. Piękne dekoracje kwiatowe, stylowe meble ogrodowe i namioty (które ochronią przed deszczem) wprowadzą magiczny nastrój i ucieszą gości.

Bardzo wzruszającym momentem będzie pokaz slajdów lub filmiku, na którym pokażemy zdjęcia z dzieciństwa z naszymi ukochanymi dziadkami, rodzicami i rodzeństwem. To również wspaniała okazja, aby powspominać nasze szczenięce lata oraz początki znajomości z drugą połówką. Podczas przygotowania takich slajdów zadbajmy nie tylko o nastrojową ścieżkę dźwiękową, ale też przykładowe upominki dla rodziców czy obecnych na sali dziadków. W końcu podziękowania dla najbliższych nie muszą kojarzyć się jedynie ze wspólnym tańcem i znanym wszystkim utworem „Cudownych rodziców mam”.

Jakie są ciekawe formy oczepin?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie wesela bez akcentu oczepin, to pamiętaj, że rzut welonem i muchą można zastąpić bardziej nowoczesną zabawą. Odcinanie wstążek od bukietu ślubnego to doskonała alternatywa; do wiązanki doczepia się wstążki, jej końce trzymają obecne na weselu panny. Pani młoda (trzymająca bukiet ślubny) zajmuje pozycję w środku kółka, po czym odcina wstążki. W zadaniu tym musi jej ktoś pomóc (np. świadkowa), ponieważ jej oczy są w tym czasie zasłonięte. Kobieta, której wstążka pozostanie nienaruszona, zostanie kolejną panną młodą.

A co można zaproponować kawalerom? Muszkę w pudełku! Dla każdego z wolnych panów należy przygotować jedno pudełeczko, w jednym z nich umieszczamy muszkę. Oczywiście następnym panem młodym zostanie kawaler, który otrzyma pudełeczko z muszką. Inną, ciekawą zabawą jest szukanie ukrytego wcześniej welonu. Taka forma zabawy wprowadza trochę dynamiki oraz fajnej, zdrowej rywalizacji. Muchę możemy również ukryć w skrzyni zamkniętej na klucz. Każdy z kawalerów dostaje swój klucz, jednak tylko jeden pasuje do zamka. Pan, który otworzy skrzynię, wygrywa.