Komunia 2022 – trendy i dekoracje komunijne, które musisz znać!

utworzone przez | kwi 7, 2022 | Komunie, Poradnik | 0 komentarzy

Pierwsza Komunia Święta jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Nic zatem dziwnego, że najbliżsi członkowie rodziny przygotowują się wraz z nim zarówno do samej uroczystości w kościele, jak i do późniejszego przyjęcia komunijnego. Jakich dekoracji użyć, by tym samym jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości? Jakie są najmodniejsze trendy komunijne w 2022 roku? Sprawdź!

Dekoracje komunijne – o czym warto pamiętać?

Odpowiednio dobrane dekoracje komunijne potrafią podkreślić uroczysty charakter przyjęcia i wprawić wszystkich członków w świąteczny, komunijny nastrój. Zanim jednak zabierzesz się za zamawianie i kupowanie ozdób na salę na komunię, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Sprawią one, że część przyjęcia związana z dekoracjami na pewno obejdzie się bez szwanku. Zatem o czym warto pamiętać przed udaniem się na zakupy?

Miejsce organizowania komunii

Zawsze jednym z ważniejszych czynników opracowywania i przygotowywania planu dekoracji na przyjęcie komunijne jest miejsce jego organizowania. Ważna jest przede wszystkim wielkość sali, jej wygląd oraz samo usytuowanie. Aby dekoracje spełniły swoje zadanie, muszą być dobrane do wystroju miejsca i nie może być ich ani za dużo, ani z mało. W przeciwnym razie zamiast upiększać, może się okazać, że tylko szpecą. Należy wziąć też pod uwagę, czy impreza będzie wyprawiana poza domem czy w domu. Od tego będzie zależeć ilość czasu przeznaczonego na rozłożenie ozdób oraz ewentualne przyzwolenie na zawieszenie na ścianach girland i innych wiszących elementów.

Kolor, motyw przewodni i styl przyjęcia komunijnego

Zanim zaczniesz kupować wszystkie piękne dekoracje komunijne, które wpadną Ci w oko, warto w pierwszej kolejności poświęcić chwilę na zastanowienie się i wybranie odpowiedniego motywu przewodniego i koloru przyjęcia. W przypadku komunii często można spotkać się z dekoracjami z delikatnymi akcentami złota i srebra w postaci hostii i kielichów, ale coraz częściej można zauważyć też motywy kwiatowe czy drobne liście. Coraz popularniejsze stają się też motywy wykorzystujące gołębie, gałązki, krzyżyki, a nawet koronki. Dobrze jest też poświęcić chwilę na dopasowanie odpowiedniego stylu dekoracji do samego wnętrza. Do najpopularniejszych należą obecnie styl rustykalny, glamour, art deco, boho, leśny, retro czy industrialny.

Budżet przeznaczony na ozdoby na komunię dziecka

Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście budżet, jaki rodzice mogą przeznaczyć na różnego rodzaju dekoracje. Dobrze jest już na samym początku ustalić odpowiednią kwotę, ponieważ podczas zakupowego szaleństwa zdrowy rozsądek może niestety pozostać daleko w tyle. Dekoracje komunijne można znaleźć w różnym przedziale cenowym, dzięki czemu każdy z łatwością dopasuje ozdoby do przeznaczonego budżetu.

Jakie wybrać zaproszenia komunijne?

Na Pierwszą Komunię Świętą zazwyczaj zapraszani są rodzice chrzestni, dziadkowie, wujkowie, kuzynostwo oraz pozostali bliżsi i dalsi członkowie rodziny. Jest to z pewnością długo wyczekiwany moment dla dziecka i w życiu kulturowym całej rodziny, ale mimo to należy pamiętać, aby każdy z gości komunijnych otrzymał odpowiednio wcześnie zaproszenia komunijne i mógł zjawić się na imprezie. Obecnie na rynku można różne kolekcje komunijne, które posiadają bardzo wiele wzorów, rozmiarów i stylów zaproszeń. Jak zatem dobrać właściwe? Dobrze jest dopasować zaproszenia do całej reszty dekoracji, dzięki czemu otrzymamy spójną całość, a dodatkowo będą dla gości przedsmakiem tego, czego mogą spodziewać się w dniu komunii.

Jak udekorować salę na przyjęcie komunijne?

Sala jest jednym z pierwszych i głównych miejsc, do których wejdą zaproszeni goście. Warto zatem sprawić, aby pierwsze wrażenie jej wystroju i przyjaznej atmosfery było dla większości zachwycające oraz by ta chwila pozytywnie zapadła w pamięci biesiadników. Z tego też powodu dobrze jest przygotować ciekawe i komponujące się z wystrojem sali ozdoby, które podkreślą uroczysty nastrój.

Papierowe dekoracje sali – girlandy

Do udekorowania sali komunijnej doskonale sprawdzą się papierowe girlandy. Można je zawiesić wzdłuż pomieszczenia, by wisiały nad stołami i głowami gości lub przymocować dekoracyjnie na jednej ze ścian. Obecnie można znaleźć bardzo dużo tematycznych wzorów jak kielichy i hostie, ale też te mniej znane jak gołębie, liście czy motywy kwiatów. Ciekawym pomysłem jest też zawieszenie napisu nawiązującego do uroczystości „Pierwsza Komunia Święta” do wyboru np. z imieniem dziecka. Taka dekoracja z pewnością będzie pięknie prezentować się zarówno na sali, jak i później na zdjęciach. Z racji tego, że takie girlandy są często bardzo subtelne, można zaszaleć z kolorem i pokusić się o metaliczne: złote lub srebrne ozdoby.

Balony komunijne

Jednymi z popularniejszych ozdób na różnego rodzaju uroczystościach są balony. Mogą one być małe, duże, lateksowe, foliowe, wypełnione zwykłym powietrzem czy helem. Taką ozdobę można umieścić również w wielu miejscach – porozrzucać po podłodze, zawiesić przy suficie albo nadmuchaną – przymocować do obciążenia, by latała w powietrzu. Oprócz typowych, białych balonów można również wykorzystać kolorowe, pastelowe, które ożywią całe pomieszczenie. Na rynku dostępne są również piękne, przezroczyste balony, w których wnętrzu znaleźć można zjawiskowe konfetti. Tego rodzaju dekoracje będą nie tylko pięknie się prezentować, ale też doskonale sprawdzą się jako atrakcja dla najmłodszych po zakończeniu przyjęcia czy dodatek podczas pamiątkowych zdjęć.

Dekoracje stołu komunijnego – co wybrać?

Stół komunijny jest jednym z najważniejszych elementów całego przyjęcia, ponieważ to właśnie przy nim zasiądą wszyscy zaproszeni goście – rodzina i przyjaciele. Z tego też powodu proponujemy skupić szczególną uwagę podczas dekorowania stołu, by tym samym podkreślić uroczysty i wyjątkowy charakter uroczystości.

Podziękowania dla zaproszonych gości

Na stole warto też ustawić przedmioty, które sprawdzą się w dwojaki sposób – będą dekoracyjne oraz miłe dla gości. W tym przypadku mowa o drobnych upominkach dla gości. W przypadku komunii może to być miód w małym słoiczku, niewielka czekoladka, magnez na lodówkę czy nawet 10-koralikowy różaniec. Takie dodatki można zamówić na dedykowanych do tego stronach internetowych, gdzie często zamówienia wykonywane są indywidualnie. Dzięki temu goście nie tylko poczują się docenieni, ale też otrzymają niezwykłą pamiątkę.

Ozdobne serwetki

W przypadku przyjęcia komunijnego można wykorzystać papierowe serwetki albo materiałowe serwety. Te pierwsze dostępne są w różnych stylach i z napisami o różnej treści. Same serwetki znajdziemy też w typowym, znanym większości kwadratowym kształcie, ale są też dostępne prostokątne czy w kształcie alby, kielicha czy hostii. W przypadku materiałowych serwet można pokusić się o nietuzinkowe ich ułożenie lub wynajęcie z wypożyczalni dekoracji ozdobnych obrączek, które podkreślą charakter uroczystości.

Jak udekorować tort komunijny?

Tort komunijny, tak samo jak wszystkie inne słodkości na przyjęciu, mogą być dekoracjami samymi w sobie. Cukiernictwo jest obecnie na naprawdę wysokim poziomie, dlatego jeśli uda się znaleźć zdolnego cukiernika, to można zażyczyć sobie tort w przeróżnych kształtach, kolorach i o rozmaitych smakach. Podczas zamawiania tortu warto opowiedzieć cukiernikowi o planach na dekoracje, jak również przedstawić kilka przykładowych zdjęć. W przypadku komunii dotychczas niezwykle popularne były torty w kształcie otwartej księgi, ale moda się zmienia, zaś sam tort komunijny staje się coraz nowocześniejszy. W przypadku ozdób można wykorzystać świeże kwiaty, jadalne brokaty, które powinna posiadać cukiernia czy popularne toppery. Te ostatnie znaleźć można w dowolnych kolorach, wzorach i o różnych napisach. Istnieje też możliwość wykonania własnego projektu za niewielką cenę.