Na czym polega ślub humanistyczny? Cena, zasady, wybór celebranta

utworzone przez | sie 10, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Ślub humanistyczny to jeden z najbardziej kreatywnych sposobów na wyznanie miłości swojej drugiej połówce i jednocześnie niezwykle piękny i wzruszający moment, kiedy zakochani rozpoczynają kolejny rozdział wspólnego życia. O romantyczności ślubu nie trzeba zbyt wiele mówić, ale pozostaje pytanie – czemu ślub humanistyczny jest kreatywny? Wynika to z tego, że nie jest on ograniczony żadnymi formalnościami, zasadami czy miejscem ceremonii ślubnej, a na dodatek może go wziąć praktycznie każdy. Czym się charakteryzuje i ile kosztuje? Dla kogo sprawdzi się taka odmienna wersja ślubu? Zapraszamy do lektury!

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny, jak z resztą każdy ze ślubów, jest szczególną chwilą we wspólnym życiu dwójki zakochanych, kiedy mogą oni w gronie najbliższych sobie osób wyznać miłość i ogłosić światu, że chcą spędzić ze sobą resztę życia. Czym się w takim razie wyróżnia ślub humanistyczny od pozostałych? Przede wszystkim warto tutaj zauważyć, że ślub humanistyczny nie wiąże się żadnym formalnym zobowiązaniem i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, jak w przypadku ślubu cywilnego. Nie jest też ważną deklaracją religijną przed Bogiem, która jest ważna w świetle praw kościoła katolickiego i wiary. Co zatem sprawia, że śluby humanistyczne i ich popularność są z każdym rokiem coraz większe?

Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa „human”, która oznacza po prostu człowieka. Symbolizuje ona główną moc sprawczą i nieodzowny element miłości, jakim są ludzie. Dodatkowo ważne jest w tym przypadku to, że para młoda ślubuje sobie swoją miłość, wierność i oddanie przed drugim człowiekiem, zamiast przed urzędnikiem jak podczas ślubu cywilnego lub księdzem i Bogiem jak przy ślubie kościelnym.

Kiedy odbyły się pierwsze śluby humanistyczne?

Pierwszy ślub humanistyczny odbył się najprawdopodobniej w Szkocji, w czerwcu 2005 roku. Z kolei pierwszy w Polsce ślub humanistyczny po raz pierwszy miał miejsce w grudniu 2007 roku w Warszawie. Młodej parze ślubu humanistycznego udzieliło wówczas aż dwóch mistrzów ceremonii zwanych celebrantami: Krzysztof Tanewski z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego.

Ślub humanistyczny a ślub cywilny

Choć mogłoby się wydawać, że śluby humanistyczne i śluby cywilne są bardzo do siebie podobne ze względu na brak konieczności wyznawania wiary, to jednak jest między nimi sporo ważnych różnic. Ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego wiąże się z formalną zmianą statusu cywilnego i związanymi z tym obowiązkami. Możliwa jest też zmiana nazwiska poprzez przyjęcie nazwiska współmałżonka. Ustala się również jakie nazwisko lub nazwiska będzie nosiło ewentualne potomstwo nowożeńców i podpisuje się wszelkie formalności. Cała ceremonia ślubna ma co prawda elementy artystyczne, które nadają urzędowej procedurze nieco romantyczności. Mowa tu chociażby o możliwości zamówienia muzyków w trakcie ślubu czy przemowy urzędnika na temat miłości przed wygłoszeniem przysięgi.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że całość rzadko kiedy trwa dłużej niż 15 minut i mimo szczerych chęci zawsze muszą znaleźć się takie elementy jak godło postawione w widocznym miejscu, specyficzny ubiór urzędnika udzielającego ślubu czy nawet omówienie Kodeksu rodzinnego i znajdującego się w nim przepisów dotyczących małżeństwa. Sama przysięga małżeńska również jest napisana formalnym językiem urzędowym, co odbiera romantyzm tej chwili. Chociaż zdarzają się przypadki, kiedy urzędnik wyraża zgodę, aby przyszli małżonkowie w pierwszej kolejności wyznali sobie miłość według własnej koncepcji, a następnie powtórzyli słowa urzędowej przysięgi. Jest to jednak rzadkość i zgoda zależy tylko od dobrego nastroju urzędnika.

Jaki jest ślub humanistyczny?

Podstawową różnicą jest to, że idea ślubu humanistycznego nie zakłada absolutnie żadnych ograniczeń. Możemy dowolnie wybrać czas, jak również miejsce ceremonii, co nie jest aż tak oczywiste w przypadku ślubów cywilnych. Oczywiście te ostatnie są organizowane już nie tylko w soboty, ale też inne dni tygodnia, jednak dokładną datę należy ustalić z urzędnikiem. Za poprowadzenie ślubu przez urzędnika w miejscu innym niż urząd należy dopłacić 1000 zł do podstawowej kwoty wynoszącej 84 zł, a i tak nie mamy pewności, czy urzędnik zgodzi się udzielić ślubu np. na szczycie góry.

Sam ślub humanistyczny można porównać do przedstawienia, które organizuje przyszła para młoda, a głównymi aktorami są oni sami. Podczas uroczystości zakochani mogą zrobić to, co sobie wymarzyli i co zostało zawarte w ich scenariuszu ceremonii humanistycznej. Takie rozwiązanie daje możliwość, aby celebrować swoją miłość w bardzo indywidulny sposób. Inną różnicą jest niestety fakt, że po zawarciu ślubu humanistycznego para młoda nie jest prawnie uznawana jako małżeństwo (tak samo dzieje się w sytuacji, kiedy para młoda weźmie jedynie ślub kościelny). Z tego też powodu wiele par decyduje się na połączenie tych dwóch ślubów w tym samym czasie lub wzięcie jednego po drugim w ciągu kilku dni.

Czy można wziąć sam ślub humanistyczny?

Ślub dla niemal wszystkich par jest ogromnym przeżyciem i często nie ma większego znaczenia, jakiego jest on rodzaju. Coraz częściej możemy spotkać się z parami homoseksualnymi, które nie mogą jeszcze w naszym kraju wziąć ślubu cywilnego i który wiązałby się ze skutkami prawnymi. W takich przypadkach pary zrozumiale decydują się właśnie na samo wzięcie ślubu humanistycznego. Sporo heteroseksualnych, młodych ludzi decyduje się na związanie swojej przyszłości i wyznanie miłości poprzez wyłącznie ślub humanistyczny. Takie rozwiązanie choć nie jest uznawane przez państwo i prawo, dla zakochanych jest równie ważnym wydarzeniem i rozpoczęciem nowego, wspólnego etapu życia.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Jak możemy przeczytać powyżej, ślub tego rodzaju ma naprawdę wiele zalet. Pozostaje zatem pytanie – kto może, a kto nie może wziąć ślubu tego rodzaju? Z reguły ceremonie ślubu humanistycznego są tak naprawdę dostępne dla każdego kto kocha, jest kochany i pragnie to wyznać swojej połówce w piękny, oficjalny sposób. I choć w teorii każdy, kto chce i czuje taką potrzebę może wziąć ślub humanistyczny, to w praktyce nie dla każdego będzie to możliwe.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego? Mowa tu przede wszystkim o osobach, które są:

  • spokrewnione ze sobą w linii prostej,
  • ubezwłasnowolnione,
  • niepełnoletnie,
  • niebędące w pełni władz umysłowych,
  • pozostają w innym związku małżeńskim.

Jeśli osób, które mają w głowie ślub humanistyczny, nie dotyczą żadne z powyższych warunków, to jak najbardziej mogą one stanąć na ślubnym kobiercu. Bezdyskusyjną zaletą tego rodzaju ślubu jest możliwość dowolnego doboru partnerów z racji na brak formalnych zobowiązań do przystąpienia. Z tego też powodu na taki ślub często decydują się pary, dla których z jakiegoś powodu nie jest dostępny ślub cywilny.

Śluby międzynarodowe

Śluby humanistyczne są niezwykle popularne wśród par różnych narodowości, kultur czy wyznań. Dzięki takiemu rozwiązaniu całą ceremonię można dopasować do własnych preferencji, z kolei sam prowadzący uroczystość często biegle porozumiewa się w różnych językach obcych. Jeśli zatem twoja druga połówka jest obcokrajowcem lub osobą o zupełnie innej kulturze, to ślub humanistyczny jest atrakcyjnym wyborem.

Osoby LGBT

Na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez osoby LGBT. W przypadku ślubu humanistycznego nie ma żadnych wymagań ani zakazów, dzięki czemu jest to na chwilę obecną jedyna opcja, jaka pozostaje parom homoseksualnym. Warto tutaj podkreślić, że takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze z roku na rok. I choć prawnie dwie osoby nadal są sobie obce, to pozostały już na zawsze związane wspomnieniami, wypowiedzianą przysięgą i nowym etapem w życiu.

Kiedy warto wziąć ślub humanistyczny?

Wielu narzeczonych zastanawia się, czy ślub humanistycznych jest właśnie dla nich. Jeśli jesteśmy osobami niewierzącymi to wizja ślubu kościelnego wydaje się naturalnie nieatrakcyjna, sztuczna lub przymusowa. Inną możliwością jest znacznie krótszy ślub cywilny, jednak dla wielu ludzi cała ceremonia może być zbyt krótka i aż nadto formalna, zbyt mało romantyczna. Powyższe dwa rodzaje ślubów są też często niedostępne dla większości zakochanych z różnych powodów – religijnych, kulturowych, predyspozycji seksualnych czy narodowościowych.

W takich sytuacjach ślub humanistyczny jest najciekawszym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli para młoda decyduje się na sam ślub humanistyczny, to nie będzie ze sobą związana w żaden prawny sposób. Można też razem z bajkowym i wzruszającym ślubem humanistycznym wziąć ślub cywilny, dzięki czemu całość będzie nie tylko romantyczna, ale też wiążąca prawnie.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Sam ślub humanistyczny jest znacznie droższy niż ślub cywilny i 15-minutowe spotkanie w urzędzie stanu cywilnego. Wynajęcie celebranta wraz z utworzeniem przykładowego scenariusza to koszt oscylujący między 600 a 1000 złotych. Ponieważ śluby humanistyczne są nadal swego rodzaju nowością w Polsce, to profesjonalnych celebrantów jest wciąż niewielu. Z tego też powodu często trzeba doliczyć koszty związane z jego dojazdem do miejsca uroczystości, a niekiedy też nawet opłacić nocleg i wyżywienie. W takim przypadku cena wzrośnie do nawet 3000 złotych.

Jeśli wziąć też pod uwagę wszelkie dekoracje jak ścianka ślubna, kwiaty, wynajmowane krzesła i stelaże czy nawet dodatkowe atrakcje jak muzyka na żywo, balony, lampiony czy przejażdżkę bryczką, to ostateczny koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy takiej organizacji nie może też zabraknąć sprawdzonego fotografa ślubnego, który wykona piękne, pamiątkowe zdjęcia.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ceremonia ślubu humanistycznego i jej przebieg zależy w głównej mierze od pary młodej, jej preferencji, pasji i wrażliwości. Scenariusz może być dowolny, tak samo jak przysięga i miejsce poprowadzenia ceremonii. Państwo młodzi mogą w tym przypadku puścić wodze fantazji i urzeczywistnić swoje marzenia, czerpiąc inspiracje spośród innych ślubów humanistycznych, filmów czy też swojej wyobraźni. Z tego też powodu każda ceremonia ślubu humanistycznego jest zupełnie inna i wyjątkowa, tak samo jak osoby, które ślubują sobie miłość. Wiele par młodych decyduje się na ciekawe i nietuzinkowe miejsca, jak np. wierzchołek góry, plaża, środek lasu, jaskinia czy otwarte pole. W niektórych miejscach od razu są też organizowane kameralne wesela. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem coraz bardziej rośnie popularność ślubów humanistycznych.

Na ogół jednak pewne momenty przyjęcia są prowadzona przez celebranta, który pełni tu analogiczną rolę księdza lub urzędnika stanu cywilnego. Prosi on o wypowiedzenie w obecności świadków słów indywidualnie napisanych przysiąg przez małżonka i małżonkę, a następnie może poprosić świadków o wręczenie obrączek.

Przykładowymi atrakcjami na ślubie humanistycznym mogą być wspólne zapalanie świecy podczas ceremonii, połączenie w naczyniu dwóch różnych kolorów piasku czy też podpalenie i wypuszczenie lampionu w niebo. Dlatego śluby humanistyczne należą do jednych z najbardziej romantycznych i emocjonujących.

Kim jest mistrz ceremonii ślubu humanistycznego?

Mistrz ceremonii ślubu humanistycznego to osoba która posiada uprawnienia i znajduje się w Towarzystwie Humanistycznym. Może to być doświadczony, wynajęty profesjonalista lub dowolna osoba, która z powodzeniem ukończyła kurs upoważniający do udzielania ślubów humanistycznych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zawarcie związku małżeńskiego odbyło się przy pomocy kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Wybór należy do nas, każdy ma swoją wizję tego, jak może wyglądać idealnie poprowadzona ceremonia humanistyczna.

Jak wybrać celebranta na swój ślub humanistyczny?

Celebranta możemy wybrać spośród zaangażowanego członka rodziny czy przyjaciela. Wystarczy, by celebrant zapisał się do Towarzystwa Humanistycznego w celu odbycia kursu. Te kosztują około kilkaset złotych i trwają najczęściej kilka dni.

Jeśli chcemy, by nasz ślub poprowadziła jednak doświadczona i profesjonalna osoba, istnieją w Polsce organizacje (jak np. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów) zajmujące się ślubami humanistycznymi. Taki celebrant nie tylko poprowadzi ceremonię i doradzi w najważniejszych kwestiach z nią związanych, ale też (za dodatkową opłatą) pomoże w przygotowaniu, zsynchronizowaniu i dopracowaniu wszystkiego w dniu ślubu humanistycznego, jeśli para młoda nie zdecydowała się na pomoc wedding plannera. W przypadku wyboru idealnego celebranta bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, jego popularność i doświadczenie, barwa głosu, poziom żartów, znajomość języka obcego (w przypadku ślubów międzynarodowych) czy wreszcie wygląd.

Organizacja ślubu humanistycznego – od czego zacząć?

Najważniejszą zaletą ślubu humanistycznego jest frywolność i dowolność jego wykonania, tak więc przygotowania w głównej mierze zależą od tego jak wyobrażamy sobie ten dzień. W wielu ważnych kwestiach z pewnością pomoże celebrant, dlatego to właśnie wybór doświadczonego prowadzącego jest tutaj kluczowym zadaniem. Następnie warto zacząć od wybrania stylu całego przyjęcia, jego lokalizacji i ustalenie budżetu, który możemy przeznaczyć na wszelkie dekoracje, symbole i atrakcje.

Ceremonia w środku lasu w otoczeniu świec i lampionów? Plaża i nastrojowy zachód słońca? Czy też górskie jezioro i klimatyczne, małe przyjęcie weselne do 50 osób w plenerze? Ślub humanistyczny od „typowego i konwencjonalnego” różni się absolutnie wszystkim, a jedynym ograniczeniem może być tylko wyobraźnia i środki finansowe.