Niebanalne prezenty na komunię – co kupić dziecku, by było zadowolone z upominku? Sprawdź najciekawsze pomysły!

utworzone przez | maj 8, 2022 | Komunie, Poradnik | 0 komentarzy

Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców, pozostałych członków rodziny. Choć tak naprawdę najważniejszy jest moment, w którym dziecko wkracza w nowy, nieznany dotąd etap życia duchowego, to podczas samego przyjęcia komunijnego często otrzymuje niezwykłe i kosztowne prezenty od wszystkich zaproszonych gości. Co najczęściej otrzymują młodzi komuniści w tym szczególnym dla siebie dniu? Jakie ciekawe i niebanalne prezenty warto kupić? Zapraszamy do lektury!

Oryginalne prezenty komunijne dla chłopca i dziewczynki

Na komunię zapraszane są zazwyczaj wszystkie bliskie osoby znajdujące się w kręgu dziecka – rodzice chrzestni, dziadkowie, wujkowie, kuzynostwo itd. Zwyczajem jest, że w zamian za zaproszenie na uroczystość komunijną i jednocześnie z okazji tak wyjątkowego wydarzenia, zaproszeni goście ofiarowują dziecku prezent lub kopertę z pieniędzmi. Niegdyś prezenty były drobnymi upominkami związanymi z samym wydarzeniem. Dzieci otrzymywały różańce, medaliki, łańcuszki, białe zegarki, Pismo Święte czy inne przedmioty upamiętniające Komunię Świętą. Obecnie prezenty nie są już tak nacechowane religijnie, zaś sam ich koszt często wynosi nawet po kilkaset złotych.

Po otrzymaniu zaproszenia goście zazwyczaj zastanawiają się, jaki prezent byłby idealny dla młodego komunisty. Co warto podarować, żeby służyło przez najbliższe lata, cieszyło oko i równocześnie było często wykorzystywane. Z kolei kiedy już opadnie entuzjazm na wymyślanie ciekawych i oryginalnych prezentów, ostatecznością jest podarowanie koperty z pieniędzmi, by dziecko przy pomocy rodziców mogło wybrać sobie wymarzony prezent. Innym rozwiązaniem jest też wręczenie typowych, najczęściej ofiarowywanych prezentów.

Jakie są najpopularniejsze prezenty komunijne?

Komunia Święta jest dla dziecka niezwykle ważnym wydarzeniem i to nie tylko w kontekście religijnym. To właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dziecko staje się bohaterem dnia na przyjęciu organizowanym zazwyczaj poza domem i rozpoczyna nowy etap życia, zaczyna być symbolicznie traktowane przez najbliższych jako ktoś starszy i dojrzalszy. Takie podejście jest również widoczne w najpopularniejszych obecnie prezentach komunijnych. Jak już zostało wspomniane, są one zazwyczaj drogie i naszpikowane elektroniką, które dziecko w wieku komunijnym będzie w stanie bez większych trudności obsłużyć. Co najczęściej otrzymują dzieci z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Są to:

  • tablet,
  • smartfon,
  • smartwatch z lokalizatorem GPS,
  • czytniki e-booków,
  • elektryczna hulajnoga lub deskorolka,
  • dron,
  • trampolina (jeśli dziecko mieszka w domu z ogródkiem),
  • rower,
  • konsola do gier,
  • bon prezentowy do sklepu z elektroniką lub biżuterią.

Ciekawy prezent na Pierwszą Komunię Świętą – na co zwrócić uwagę?

Jeśli powyższe propozycje wydają Ci się zbyt banalne i oklepane, a dodatkowo boisz się, że któryś z zaproszonych gości mógłby wpaść na taki sam pomysł jak Ty, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować niespotykany i nietuzinkowy prezent. Oczywiście zwykłe pójście do sklepu i wybranie dowolnego, odmiennego przedmiotu nie może być brane pod uwagę, gdyż aby prezent był trafiony i rzeczywiście sprawiał dziecku radość musi być dobrze przemyślany. W przeciwnym razie upominek mimo dobrych chęci, zostanie rzucony w kąt. Co zatem warto wziąć pod uwagę, podczas wyboru prezentu komunijnego? Zapoznaj się z naszymi radami, które pomogą Ci z wyborem prezentu na komunię.

Prezent komunijny dla dziewczynki i dla chłopca

Jedną z ważniejszych różnic podczas zastanawiania się nad idealnym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest płeć dziecka. Bez wątpienia, w wielu przypadkach (oczywiście w zależności od rodzaju prezentu) może to być znacząca różnica. Od płci zależą często wzrost czy wielkość i siła dziecka, uwarunkowania genetyczne i fizyczne czy chociażby preferencje kolorystyczne. Jeśli zatem zostaliśmy zaproszeni na komunię wysokiego chłopca, to nieodpowiednie będzie np. kupowanie małego, różowego roweru z ramą przeznaczoną dla płci żeńskiej.

Prezent na komunię a pasje i zainteresowania dziecka

Inną ważną kwestią, którą należy uwzględnić podczas wybierania prezentu są zainteresowania dziecka. Jeśli nasze relacje z nim nie są zbyt zżyte, a my sami nie wiemy, czym aktualnie interesuje się dziecko, to dobrym pomysłem jest w takiej sytuacji wypytanie się rodziców. Czasami podczas takiej rozmowy można otrzymać nie tylko zdawkowe informacje na temat hobby dziecka czy zajęć dodatkowych, na które uczęszcza, ale też złożony opis pasji czy nawet marzeń odnośnie konkretnych przedmiotów. Dzięki temu można z łatwością dopasować prezent do upodobań przyszłego komunisty lub chociaż dowiedzieć się, z jakiej dziedziny powinien być to upominek.

Prezent z okazji pierwszej Komunii Świętej – ile może kosztować?

Ostatnią, ale w zasadzie najważniejszą sprawą, którą trzeba przemyśleć przed zakupem prezentu komunijnego jest wysokość kwoty, którą zamierzamy przeznaczyć na owy upominek. W tym momencie zazwyczaj pojawia się zasadnicze pytanie – ile pieniędzy dać na komunię? I ma miejsce ono nie tylko podczas wybierania prezentu, ale też podczas wkładania gotówki do koperty. Zazwyczaj sama kwota, którą zamierzamy przeznaczyć zależna jest od wielu czynników. Mowa tutaj o takich kwestiach, jak np. stopień pokrewieństwa czy nawet same możliwości finansowe darującego. Przyjęło się sądzić, że Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dorastającego dziecka, a sam prezent powinien być wyszukany i pokaźny, ale nie ma też sensu, by ofiarowywać prezent w wygórowanej cenie, jeśli zaproszonego gościa po prostu na niego nie stać.

Odpowiadając na pytanie – „ile powinien kosztować prezent komunijny?” można skorzystać z zasady stosowanej przez wielu gości na różnych przyjęciach i okolicznościach. Mianowicie wręczają w kopercie lub kupują prezent za taką cenę, ile może wynieść opłata „za talerzyk” (jeśli przyjęcie komunijne jest organizowane na sali na komunię). W przypadku komunii można też skorzystać ze statystyk, według których większość rodziców chrzestnych deklaruje, że wręcza dziecku prezent w kwocie 500-1500 zł, zaś w przypadku pozostałych gości prezenty wynoszą 150-500 zł.

Jaki wybrać ciekawy prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej?

Kiedy po przeczytaniu naszych propozycji najczęściej kupowanych prezentów komunijnych nie jesteś zainteresowany żadnym z nich, to nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się z nietypowymi i oryginalnymi upominkami wręczanymi na przyjęciu z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Pieniądze w skarbonce zamiast w kopercie

Dziecku idącemu do komunii zaproszeni goście zazwyczaj wręczają prezenty omówione wcześniej z rodzicami dziecka lub kopertę z pieniędzmi. Ciekawą alternatywą dla zwykłej koperty może być ręcznie robiona skarbonka w nietuzinkowym kształcie. Zaletą takiego upominku jest to, że za podarowane pieniądze dziecko będzie mogło kupić sobie wymarzony prezent, na który zbiera środki przy okazji tego szczególnego wydarzenia, zaś skarbonka może posłużyć przez następna lata na zbieranie oszczędności na następne cele. Kolejną zaletą samego już przedmiotu jest to, że można zamówić skarbonkę ze specjalnym grawerunkiem, na którym pojawi się imię dziecka, data komunii czy specjalne życzenia.

Mała sztabka złota, numizmat

Jeśli wręczanie pieniędzy nie jest według Ciebie odpowiednim upominkiem, ale mimo to chciałbyś wręczyć coś materialnego, co dziecko będzie mogło wykorzystać według własnych preferencji i o określonej porze, to interesującym rozwiązaniem może być podarowanie małej sztabki ze złotem lub numizmatu. Taki prezent bez wątpienia zrobi wrażenie na dziecku, będzie niecodziennym zjawiskiem i zostanie w pamięci przez wiele, wiele lat. Choć wspomniane przedmioty mogą wydawać się bardzo kosztowne, to w rzeczywistości kwoty wahają się już od 65 zł do nawet 23 tys. zł. Takie rozwiązanie jest świetnym pomysłem – niebanalne i widowiskowe, a przy tym obdarowujący może wybrać kwotę, którą zamierza przeznaczyć na prezent.

Zegarek dla chłopca i kolczyki dla dziewczynki

Przyjęło się w naszej kulturze, że na wyjątkowe, pamiętne okazje zawsze można wręczyć biżuterię i jak najbardziej jest to trafiony pomysł! W przypadku chłopca można pokusić się o zakup zegarka, ale nie białego, jak za czasów naszych dziadków. Dla dziewczynek ciekawym rozwiązaniem może być wręczenie kolczyków na sztyfcie (pod warunkiem, że ma przekłute uszy) lub bransoletki (jeśli nie ma przekłutych uszu). Wybierając prezent należy pamiętać o tym, by był dostosowany do wieku dziecka, czyli niezbyt kosztowny, odpowiedni rozmiarem i stylem. Jeśli pokusimy się o zakup zbyt dziecięcych podarunków, to zostaną wyrzucone podczas okresu dojrzewania. Jeśli zaś kupimy zbyt dojrzałe jak na 8-9 latka, to może się okazać, że zostaną zapomniane lub założone dopiero po kilku latach.

Pozytywka dla dziewczynki i żołnierzyki dla chłopca

Dziecięcy wiek i szczególne wydarzenie pozwala na podarowanie zarówno ciekawej zabawki, jak i połączenia magii oraz elegancji. W tym przypadku idealnie sprawdzi się srebrna pozytywka z ulubioną melodią dla dziewczynki i posrebrzane, ołowiane żołnierzyki dla chłopca. Choć każdy z wspomnianych upominków wydaje się prezentem dla dziecka, to dzięki ręcznej pracy i wyjątkowym tworzywom doskonale odnajdą się jako dekoracja w nastoletnim pokoju czy nawet we własnym domu w dorosłym już życiu.