O czym należy pamiętać, biorąc ślub w ciąży? Sprawdź, jak się przygotować do najważniejszego dnia w życiu w stanie błogosławionym

utworzone przez | wrz 22, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Organizacja ślubu zawsze wiąże się z ogromnym wysiłkiem. W końcu każdy z nas pragnie wesela idealnego, które na długo zapadnie w pamięci naszej i wszystkich naszych gości. Konieczność zadbania o wszystkie aspekty może przytłoczyć każdego, nie mówiąc już o pannach młodych spodziewających się maluszka. Już sama ciąża potrafi mocno dać się we znaki, a każdy dodatkowy stres obniża samopoczucie przyszłej mamy. Niezmiernie ważne jest, aby panna młoda mogła liczyć na pomoc narzeczonego oraz rodziny. Dobrym pomysłem będzie również zaangażowanie profesjonalisty. O czym zatem warto pamiętać, biorąc ślub w ciąży? Jak uniknąć niepotrzebnych nerwów podczas planowania swojego wesela? Podpowiadamy!

Ślub w ciąży – wady i zalety organizacji wesela w czasie ciąży panny młodej

Ślub w ciąży powoli przestaje być już tematem tabu, a panny młode coraz chętniej składają przysięgę małżeńską, będąc w stanie błogosławionym. Niewątpliwą zaletą zorganizowania ślubu w ciąży będzie automatyczne uznanie ojcostwa, a zarówno dziecko, jak i rodzice będą mogli mieć jedno nazwisko (bez dodatkowych formalności). Ponadto ślub ułatwia różne formalności, pozwala na wspólne rozliczanie się z podatku dochodowego czy korzystanie z różnych programów. W razie potrzeby bez problemu uzyskamy wszelkie informacje medyczne o naszym mężu/żonie i odbierzemy korespondencję drugiej połówki. Jeżeli dojdzie do rozwodu, mogą nam przysługiwać alimenty – nie jest to temat, o którym chcielibyśmy myśleć na własnym ślubie, ale warto mieć tego świadomość. Jeżeli nasi rodzice/dziadkowie mają konserwatywne poglądy, zapewne będą zadowoleni z faktu, że ich wnuk urodzi się już po ślubie. Wesele w stanie błogosławionym może być pięknym przeżyciem dla panny młodej w ciąży, w ostatnich czasach dumnie podkreślają one swój brzuszek podczas ślubu.

Ślub w ciąży nie jest jednak pozbawiony pewnych wad. Jedną z nich może być niezbyt dobre samopoczucie kobiety w ciąży, przez co panna młoda nie będzie w stanie w pełni cieszyć się tym pięknym dniem. Podczas ciąży należy przede wszystkim unikać stresu – a tego z pewnością nie zabraknie podczas przygotowań i samego ślubu. Do tego dochodzą kwestie budżetowe – być może warto poczekać ze ślubem (który wiąże się z ogromnymi kosztami), a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na potrzeby maluszka. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji finansowej pary młodej oraz od pomocy, na jaką może liczyć ze strony rodziny. Dodatkowo wiele spraw można obecnie załatwić nawet nie będąc w formalnym związku – mowa tu chociażby o wspólnym kredycie hipotecznym.

Dużo zależy również od stopnia zaawansowania ciąży – planowanie wesela tuż przez przewidywanym rozwiązaniem to dodatkowy stres i nerwy, których należy unikać. Lepiej uniknąć sytuacji, kiedy panna młoda zacznie rodzić na własnym weselu. Samopoczucie w ciąży będzie odgrywać znaczną rolę – jeżeli nie czujesz się na siłach, pamiętaj o ciekawym alternatywnym rozwiązaniu. Mowa o urządzeniu ślubu niedługo po pojawianiu się dziecka i połączeniu go np. z chrzcinami. Jest to bardzo często praktykowane.

Panna młoda w ciąży – o czym należy pamiętać w dniu ślubu oraz w trakcie wesela?

Jeżeli oboje pochodzicie z bardzo konserwatywnych środowisk, pomyślcie o zawarciu ślubu poza Waszymi rodzinnymi stronami. Dzięki temu unikniecie niepochlebnych komentarzy znajomych czy sąsiadów. Niestety w naszym kraju wciąż są takie miejscowości, w których panny młode z brzuszkiem mogą wzbudzać sensacje oraz przytyki, które nie tylko zestresują parę, ale również ich rodziców czy dziadków, szczególnie wrażliwych na tym punkcie. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z ogromnej imprezy na rzecz mniejszego przyjęcia weselnego do 50 os. Okrojona liczba gości to niższe wydatki, mniejsza presja i analogicznie znacznie mniejszy stres. Organizacja dużej uroczystości narazi przyszłą mamę na masę nerwów, podczas gdy kameralne wesele może być równie magiczne i udane. Naturalne jest, że panny młode w ciąży mogą mieć huśtawki nastrojów, gorsze samopoczucie i zwyczajnie nie mają ochoty na ogromne imprezy. Za to spokojniejszy ślub w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół może wręcz sprawić, że poczują się lepiej i to bez poczucia presji.

Ważne jest, aby panna młoda czuła się w tym dniu pięknie i wyjątkowo, dlatego dobór sukni ślubnej powinien być dobrze przemyślany. Na szczęście nie musisz rezygnować z pięknych kreacji z powodu zaokrąglającego się brzuszka. Salony sukien ślubnych oferują dużo różnych modeli dla panien młodych w ciąży, praktycznie w każdym stylu. Pamiętaj, aby również fryzura na ślub doskonale komponowała się z kreacją, bukietem ślubnym oraz Twoją urodą.

Dobrze zaplanowane weselne menu sprawi, że z miłą chęcią zjesz zarówno dania główne, jak i desery. Zadbaj o to, aby słodki stół na wesele zapełniony był nie tylko słodkościami, ale również świeżymi owocami. Dzięki takiemu rozwiązaniu poczujesz się lekko i unikniesz problemów trawiennych.  Kobiety w ciąży często mają ochotę właśnie na owoce, a tłustsze desery i ciasta z kremem nie zawsze są na liście zachcianek.

Pamiętaj również, aby podczas zabawy nie nadwyrężać się nadmiernie, uważać podczas tańca na gwałtowne ruchy i podskoki, które mogą zaszkodzić dziecku. W zaawansowanej ciąży kobieta zwykle czuje się zmęczona, nic więc dziwnego, że nie ma ochoty na zabawę i taniec. Zamiast planować ślub na ostatnie tygodnie ciąży, lepiej skupić się na nadchodzącym porodzie, a wesele zorganizować, gdy dziecko już się urodzi. Ważne jest, aby rodzina nie wywierała presji na narzeczonych, a podkreślała, że nic się nie stanie, jeżeli na świat dziecko przyjdzie po ślubie.

W jakim miesiącu ciąży najlepiej zorganizować ślub?

Każda ciąża przebiega inaczej i każda panna młoda, która ślub brała w stanie błogosławionym, miała trochę inne doświadczenia. Z reguły jednak najgorsze samopoczucie możemy zaobserwować w pierwszym trymestrze ciąży. To wtedy najsilniej odczuwane są mdłości i wymioty, osłabienie, senność czy ból piersi. Przyszła mama dopiero oswaja się z tym, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się jej dziecko, a burza hormonalna sprzyja wahaniu i obniżeniu nastroju. Drugi trymestr ciąży to czas, w którym kobieta z reguły czuje się wyśmienicie, często mówi się wtedy, że bije z niej naturalny blask. I to właśnie drugi trymestr, czyli okres między 3. a 6. miesiącem będzie z reguły najlepszym czasem na ślub. Dobre samopoczucie i świetny humor pozwolą jej na zabawę do białego rana. To również świetny czas na podróż poślubną. Najlepiej, jeżeli wybierzemy spokojne miejsce blisko natury, otoczone sielskimi widokami. Dla przyszłych rodziców to ostatnie miesiące, gdy mogą nacieszyć się czasem tylko we dwoje.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wziąć ślub w trzecim trymestrze. Warto jednak zorganizować wtedy spokojny kącik wypoczynkowy, tak aby ciężarna panna młoda mogła na chwilkę się zrelaksować, wyciszyć. Ostatni miesiąc ciąży powinien być czasem spokoju dla przyszłej mamy, zatem wesele w takich okolicznościach raczej nie jest dobrym pomysłem. Termin porodu wyznaczony przez lekarza nie jest żadnym pewnikiem. W zaawansowanej ciąży kobieta często czuje się ociężała, a dźwiganie rosnącego pod jej sercem maluszka to już nie lada wysiłek.

Panna młoda w ciąży a ślub kościelny

Świecki ślub w ciąży nie wywołuje kontrowersji, jednak w kościele katolickim to wciąż temat tabu. Kodeks prawa kanonicznego nie zawiera żadnego zapisu, który zabraniałby przyjęcia sakramentu ślubu w stanie błogosławionym. Jeżeli zdecydujemy się wziąć ślub kościelny w ciąży, musimy liczyć się z niepochlebnymi komentarzami ze strony niektórych księży. Jeżeli w Waszej parafii zostaliście potraktowani niesprawiedliwie z powodu ciąży, pomyślcie o ślubie w innym kościele. Brzuszek ciążowy nigdy nie powinien być powodem do wstydu, jeżeli jednak panna młoda czuje się z tego powodu skrępowana – lepszym pomysłem będzie zaplanowanie ślubu już po narodzinach dziecka, łącząc jednocześnie dwa sakramenty, czyli ślubu i chrztu w jedną uroczystość.

Najważniejsza w tym wszystkim jest wiara pary młodej, a decyzja, czy w ogóle chcą ślubu kościelnego, nie powinna być podejmowana pod naciskiem bliskich. Jeżeli państwo młodzi zechcą wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego, rodzina i przyjaciele powinni uszanować taką decyzję. A może marzy Wam się ślub humanistyczny, który zostanie zorganizowany według Waszych własnych preferencji? Nie musicie ulegać presji otoczenia; o zawarciu związku i rodzaju ślubu powinna decydować wyłącznie para młoda.

Jakie suknie ślubne dla ciężarnej panny młodej?

Wybór sukni ślubnej jest ogromnie ważny dla każdej panny młodej. Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety; ważne jest, aby czuła się pięknie i wyjątkowo. Warto o tym pamiętać wybierając wymarzoną suknię ślubną. Ciężarne panny młode z reguły lubią podkreślać swój brzuszek, dobierając dopasowane (ale nie mocno obcisłe!) kreacje. Jest to oczywiście kwestia gustu, a przy dzisiejszym wyborze sukienek i możliwości personalizacji, bez problemu znajdziemy luźniejsze fasony. Podczas wyboru sukienki musimy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania ciąży oraz nasze szybko zmieniające się wymiary. Z jednej strony musimy dość wcześnie zarezerwować naszą suknię w salonie, a z drugiej oczywiste jest, że za kilka tygodni sukienka będzie za ciasna. Dlatego konieczne będzie wprowadzenie kilku modyfikacji, np., pozostawanie zapasu w szwach sukni, który umożliwi nam poszerzenie czy rezerwacja większej ilości tkaniny. Podczas składania zamówienia uprzedź krawcową, że jesteś w ciąży, a z pewnością znajdzie dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Kolejną ważną kwestią jest wygoda panny młodej – nawet najpiękniejsza suknia ślubna nie wynagrodzi dyskomfortu. Jednym z najpopularniejszych fasonów dla kobiet w ciąży jest empire; suknie odcinane pod biustem z długą, lejącą się spódnicą. Dzięki swojej zwiewności pięknie się prezentują, subtelnie podkreślają urodę panny młodej, a dodatkowo są bardzo wygodne. Fasony nieodcinane w talii, w kształcie litery A będą również doskonałym wyborem. Niezależnie od fasonu, postaw na dobrej jakości, przewiewne tkaniny, które będą delikatne dla skóry. Najlepiej wybrać naturalny materiał, który nie będzie kłuł czy „gryzł”.

Czego zatem unikać, wybierając wymarzoną suknię ślubną? Na pewno wszelkich grubych, ciężkich, nieprzewiewnych sztucznych tkanin. Odpadają również pewne modele sukienek, np. gorsetowe. Panie w ciąży muszą częściej korzystać z toalety (z powodu ucisku brzuszka na pęcherz), zatem sukienki rybki, czy mocno bogato marszczone księżniczki nie będą dobrym wyborem. Niezależnie od tego, jakie trendy panują w modzie ślubnej, ciężarne panny młode zawsze znajdą ciekawe propozycje w różnych stylach.

Sukienka na poprawiny dla panny młodej (jeśli planujecie zorganizować huczną, dwudniową zabawę z okazji ślubu) również powinna charakteryzować się zwiewnością i zapewniać maksymalną wygodę – co oczywiście powinno iść w parze z piękną tkaniną i fasonem podkreślającym urodę przyszłej mamy.

Jak zorganizować wieczór panieński dla przyszłej panny młodej w czasie ciąży?

Wieczór panieński stanowi ważny symbol w życiu każdej panny młodej. Organizując taki wieczór z myślą o przyszłej mamie, musimy mieć na uwadze kilka modyfikacji. Słowem kluczowym będzie tutaj przede wszystkim spokój. Zamiast planować szalone imprezy z mnóstwem rozrywek, alkoholu i głośnej muzyki – lepiej postawić na relaksujący, ale równie niezapomniany wieczór. Może to być wypad do hotelu ze SPA (warto pamiętać, że kobiety w ciąży nie mogą korzystać z sauny i niektórych zabiegów) lub wyjazd w jakieś atrakcyjne miejsce, np. nad morze lub w góry. Piękne widoki natury wprowadzą trochę harmonii, spokoju i ukoją nerwy związane z organizacją ślubu oraz oczekiwaniem na maluszka. Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety, dlatego lepiej nie decydować się na huczne niespodzianki. Jeśli planujecie wyjazd, warto zapytać lekarza prowadzącego ciążę, czy nie widzi w danym momencie żadnych przeciwskazań.

Jeżeli szukasz naprawdę oryginalnego pomysłu, weź pod uwagę zorganizowanie pięknej sesji zdjęciowej. Przyszła panna młoda będzie miała wspaniałą pamiątkę – zdjęcia uwieczniające zarówno jej brzuszek, jak i najlepsze przyjaciółki. Jeżeli panna młoda jest fanką dobrej kuchni – zorganizuj wieczór z szefem kuchni, który da pokaz swoich umiejętności, a jego efektem będzie wykwintna kolacja. Weź również pod uwagę atrakcję w postaci Escape Roomu. Z pewnością zaskoczysz pannę młodą, a podczas swojego wieczoru panieńskiego będzie się doskonale bawić. Co powiesz na kurs rękodzieła? To doskonała opcja, jeżeli wiemy, że panna młoda lubi wykazać się wyobraźnią i artystycznym kunsztem, a piękne przedmioty wprawiają ją w zachwyt.

Udany wieczór panieński jest dopasowany do charakteru i upodobań panny młodej, a sama ciąża wcale nie oznacza, że wieczór ten musi być nudny. Wręcz przeciwnie – musimy wykazać się kreatywnością, która jest siłą napędową ciekawych pomysłów.

Panna młoda i ślub w ciąży a pomoc w organizacji wesela

Bardzo ważne jest, aby każda panna młoda miała wsparcie podczas planowania wesela – a jeżeli spodziewa się ona dziecka, to pomoc jest niezbędna. Wedding planner to osoba, która zajmuje się organizacją ślubu od A do Z. Pomoże Ci ona spełnić wszystkie weselne marzenia i zaproponuje ciekawe, oryginalne pomysły. Takie wsparcie jest nieocenione i bardzo odciąża parę młodą. Atrakcje na weselu są nieodłączoną częścią każdej uroczystości, jednak pary młode często nie wiedzą, które z nich najbardziej będą pasowały do motywu ich ślubu. Konsultant podpowie Wam, na jakie rozrywki warto postawić, a które lepiej sobie odpuścić. Jeżeli planujesz oczepiny na przyjęciu weselnym, konsultant ślubny zasugeruje ciekawe, nowoczesne zabawy na tę okazję, które nie tylko będą fantastyczną rozrywką dla wszystkich gości, ale też będą dostosowane do aktualnego stanu ciężarnej panny młodej. Dowiecie się także, jakie panują trendy w świecie weselnym, czym zaimponować gościom, a także co warto przygotować na poprawiny wesela.

Ślub w ciąży wymaga kilku modyfikacji i niestandardowych rozwiązań. Wedding planner pomaga również w takich sytuacjach, a pomysły profesjonalisty z dużym doświadczeniem będą tutaj na wagę złota. Dzięki temu dowiesz się, jak przetrwać przygotowania do wesela i dzień ślubu bez nadmiaru stresu i niepotrzebnych nerwów. Sama świadomość, że masz osobę, z którą możesz skonsultować każdy aspekt uroczystości i rozwiązać dany problem, pozytywnie wpłynie na Twój komfort psychiczny. Konsultant ślubny posiada kontakty z wieloma usługodawcami, zajmie się negocjowaniem cen, a nawet podpisywaniem umów w Waszym imieniu.

Jak przetrwać wesele w ciąży i czego unikać? Przydatne rady dla ciężarnych panien młodych

  • Pamiętaj, że dobrze zaplanowany ślub w ciąży to dobra zabawa zarówno dla Waszych gości, jak i dla Ciebie. Nie bój się wprowadzić kilku zmian, dzięki którym poczujesz się komfortowo i swobodnie.
  • Staraj się planować z dużym wyprzedzeniem. Weselne menu, fotograf ślubny, kwiaty i dekoracje na wesele, rezerwacja sali – warto o tym wszystkim pomyśleć dosyć wcześnie, aby ominęło nas rozczarowanie i frustracja niewskazane w ciąży.
  • Bezpieczeństwo Twoje oraz maluszka jest najważniejsze, dlatego traktuj je priorytetowo. Unikaj dzikich szaleństw i intensywnych podskoków na parkiecie.
  • Pomyśl o zorganizowaniu cichego kącika wypoczynkowego. Jeżeli poczujesz zmęczenie, osłabienie czy mdłości będziesz mogła na chwilkę się położyć, a nawet zdrzemnąć. Nie wstydź się tego i pozwól sobie na relaks.
  • Unikaj gorsetowych, krępujących ruchu sukni ślubnych. Sztuczne, grube tkaniny nie są Twoim sprzymierzeńcem. Rosnący brzuch najlepiej idzie w parze z lekkimi, naturalnymi tkaninami.
  • Planujesz ślub na chłodniejszą porę roku? Pamiętaj, aby zadbać o pasujące do Twojej sukni ciepłe nakrycie wierzchnie. Cienki sweterek nie będzie wystarczający; przeziębienie może być niebezpiecznie dla kobiet w ciąży.
  • Pamiętaj, że w ciąży Twoje ciało ciągle się zmienia, dlatego nawet zakup obrączek staje się wtedy wyzwaniem, ponieważ palce mogą być mocno opuchnięte. Możesz zdecydować się na zakup obrączek tuż przed ślubem lub ustalić z panem młodym, że tymczasowo założy Ci obrączkę na mniejszy palec, a kiedy wszystko wróci do normy po porodzie, przełożysz obrączkę na swoje miejsce. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zawieszenie obrączki na łańcuszku.
  • Dla Twojego komfortu postaw na wygodne obuwie. Unikaj wysokich obcasów; płaskie buty pozwolą Ci się cieszyć weselem przez długie godziny, bez bólu i ucisku. Jeśli jednak marzą Ci się buty, które dodadzą Ci kilka centymetrów, lepiej zdecyduj się na gruby obcas, niż cienkie szpilki.
  • Ślub to zawsze stres, nawet jeżeli w ciąży czujesz się wyśmienicie, warto zachować środki ostrożności. Przed uroczystością poinformuj księdza czy też urzędnika o swoim błogosławionym stanie. Z reguły starają się oni pomóc pannie młodej, skracając czas trwania ceremonii do niezbędnego minimum.
  • Kobiety w ciąży miewają różne zachcianki kulinarne, nie zapomnij, aby Twoje ulubione rzeczy znalazły się o obok dań dla gości weselnych. Być może nie możesz patrzeć na mięso, za to wolisz słodkości – albo odwrotnie. Pamiętaj, że to Twój dzień, na idealnym ślubie nie może zabraknąć potraw, na które masz ochotę, będąc w ciąży.
  • Zadbaj o umiarkowaną aktywność fizyczną już kilka tygodni przed ślubem, oczywiście za zgodą lekarza. Dzięki temu Twoje ogólne samopoczucie się poprawi, a ruch wspaniale wpływa również na nastrój. Nie będziesz się tak wszystkim przejmować i unikniesz niepotrzebnego stresu.
  • Drugi trymestr najbardziej sprzyja organizacji ślubu. Kobiety czują się wtedy dobrze, nie dokuczają im już bóle brzucha czy mdłości.