O czym należy pamiętać, wybierając oprawę przyjęcia komunijnego? Sprawdź, czego nie możesz pominąć!

utworzone przez | kwi 20, 2022 | Komunie, Poradnik | 0 komentarzy

Pierwsza Komunia Święta jest niezwykłym wydarzeniem zarówno dla samego dziecka, jak i jego całej rodziny. W tym szczególnym dniu oprócz ważnej sfery duchowej i religijnej, dobrze jest też zadbać o uroczysty nastrój późniejszego przyjęcia komunijnego. To właśnie na nim będzie można świętować z najbliższymi ten wyjątkowy czas, jakim jest przyjęcie przez dziecko sakramentu. O czym należy pamiętać podczas przygotowań do uroczystości? Czego nie może zabraknąć w oprawie przyjęcia komunijnego? Zapraszamy do lektury!

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem, ponieważ to właśnie wtedy dziecko wkracza w nowy etap swojego życia. Nic zatem dziwnego, że miesiącami przygotowuje się do niego nie tylko dziecko, ale też jego rodzice, rodzice chrzestni. Zorganizowanie wyjątkowego przyjęcia komunijnego nie należy jednak do najłatwiejszych zadań – każdy szczegół, każda drobnostka mogą bowiem sprawić, że spotkanie zapadnie wszystkim w pamięci na lata. Przeczytaj, o najważniejszych elementach udanej uroczystości komunijnej!

Miejsce organizacji przyjęcia komunijnego

Jednym z najważniejszych czynników w organizacji przyjęcia komunijnego jest miejsce. Sam wybór zależy od budżetu przeznaczonego na poczęstunek, liczby zaproszonych gości, stylu i wielkości miejsca czy dostępności lokali.

Organizacja przyjęcia komunijnego w restauracji

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego w jednej z pobliskich restauracji jest jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najłatwiejszych pomysłów. Wystarczy tylko zarezerwować odpowiednio wcześnie dokładny termin, ustalić liczbę gości, wybrać menu i gotowe! Lepiej nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że nie ma już miejsc. Często restauracje są w stanie same zadbać o oprawę stołu jak drobne dekoracje, zastawa stołowa czy świeże kwiaty w wazonie, dzięki czemu rodzice dziecka nie muszą martwić się o większość elementów. W tej sytuacji, warto jednak liczyć się z wysokimi kosztami przyjęcia oraz ograniczoną ilością czasu spędzonego z najbliższymi, który ogranicza zapis w umowie na temat czasu trwania przyjęcia.

Wynajem sali na przyjęcie komunijne

Jeśli nie mamy odpowiednich warunków w domu czy mieszkaniu, a jednocześnie nie możemy sobie pozwolić na zorganizowanie przyjęcia w restauracji, to doskonałym pomysłem jest wynajęcie sali na komunię. Wystarczy zamówić catering i zorganizować obsługę, w czym zazwyczaj chętnie pomagają lub całkowicie sami się tym zajmują właściciele takich sal. Można też w tym przypadku samemu przygotować posiłki i zająć się obsługą gości, co rzeczywiście będzie tańsze, ale też jednocześnie bardziej absorbujące organizatorów przyjęcia. Zazwyczaj ograniczenie czasowe zależne jest od potrzeb gości, zaś same dekoracje stołu i sali należy zorganizować we własnym zakresie.

Przyjęcie komunijne w domu

Innym popularnym miejscem na zorganizowanie przyjęcia komunijnego jest po prostu dom lub mieszkanie dziecka i jego rodziców. W tym przypadku wszystko zależy od ilości zaproszonych gości i dostępnej przestrzeni w nieruchomości. Jeśli jednak istnieją odpowiednie warunki, to jak najbardziej można zorganizować taką uroczystość we własnych czterech kątach. W tym przypadku trzeba pamiętać, że choć tanim kosztem, to wszystko trzeba zorganizować samemu: posprzątać, ugotować, usadzić gości, obsługiwać i posprzątać po całym przyjęciu. Trzeba mieć również odpowiednio długie stoły i ilość miejsc siedzących.

Przyjęcie komunijne w ogrodzie

Komunie odbywają się zazwyczaj w maju, a ostatnimi czasy nawet w czerwcu czy we wrześniu. W takich miesiącach można spodziewać się słonecznej pogody i wysokiej temperatury, co sprzyja spędzaniu czasu na dworze. Jeśli pozwalają na to warunki, można zdecydować się na zorganizowanie przyjęcia poza domem, czyli w ogrodzie. Zamiast typowego menu można przygotować wcześniej kilka zimnych przekąsek i słodkości, a w ramach obiadu podać gorące potrawy z grilla. Wadą takiego spotkania może być brak wpływu na pogodę (na wiatr czy nawet opady deszczu), a namiot nie zawsze okazuje się skuteczny.

Zaproszenia dla Gości na przyjęcie komunijne

Na przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej zazwyczaj zapraszani są najbliżsi członkowie rodziny: rodzice chrzestni, dziadkowie, wujkowie, kuzynostwo itd. Mimo tego, że jest to niezwykle ważny i długo wyczekiwany dzień przez całą rodzinę, to i tak należy wręczyć wszystkim gościom zaproszenia z okazji komunii. Dobrze jest zrobić to odpowiednio wcześnie, by dzięki temu zyskać pewność, że wszyscy zapraszani goście nie będą mieć już innych planów i na pewno zjawią się na spotkaniu. Na rynku znaleźć można obecnie mnóstwo tematycznych zaproszeń, które mają różne rozmiary, wzory, kolory czy nawet personalizację. Warto już na tym etapie zaplanować plan wszelkich dekoracji, motywów i kolorów przewodnich przyjęcia, by dzięki temu dopasować zaproszenia na całości dać przedsmak wydarzenia zapraszanym gościom.

Dekoracje wnętrza sali na Pierwszą Komunię Świętą

Wygląd sali, w której goście będą spożywać posiłki jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu będą spędzać najwięcej czasu. Warto z tego powodu zadbać o jej podniosły nastrój i przygotować piękne dekoracje komunijne, by goście mogli poczuć się wyjątkowo i przytulnie. Co więcej, dekoracje są w stanie podkreślić uroczysty charakter spotkania i wystrój pomieszczenia, jak również są pięknymi dodatkami do komunijnych zdjęć. Do najpopularniejszych dekoracji wnętrza sali komunijnej można zaliczyć:

  • papierowe girlandy na komunię – można zawiesić je na jednej ze ścian lub przewiesić wzdłuż pomieszczenia, by znajdowały się nad głowami biesiadników. Są delikatne i można je znaleźć w wielu dostępnych kolorach i motywach. Do najpopularniejszych odcieni na komunię od lat można zaliczyć biały, kremowy, złoty i srebrny. W przypadku motywów są to niezmiennie hostie i kielichy, ale też od niedawna gołębie czy motywy kwiatowe.
  • balony komunijne – należą do jednych z najpopularniejszych dekoracji od wielu już lat. Mogą być nadmuchane powietrzem lub helem, dzięki czemu będą unosić się w górze. Mogą być gumowe lub foliowe, w dowolnych kształtach, kolorach i z różnymi napisami. Można też zamówić personalizowane balony, na których znajdą się takie informacje jak imię dziecka, okazja czy data.

Oprawa stołu na przyjęcie komunijne

Stół na każdym przyjęciu jest jednym z kluczowych elementów spotkania. Wynika to z tego, że to właśnie na nim znajdują się wszystkie potrawy i napoje, jak również zasiadają do niego wszyscy zaproszeni goście. Z tego też powodu warto zadbać o dopracowanie na nim wszelkich szczegółów i dekoracyjnych dodatków, które z pewnością zostaną docenione przez gości.

Obrus lub bieżnik na komunię, pokrowce na krzesła

Dekorowanie stołu warto rozpocząć od samego początku, czyli od ułożenia obrusu i przygotowania krzeseł. Uroczysty charakter święta, jakim jest komunia dziecka, pięknie podkreśli śnieżnobiały obrus pościelony na stole. Aby dodać nieco koloru można też wykorzystać tematyczny bieżnik, który należy ułożyć wzdłuż na środku stołu. Warto dopasować go kolorystycznie do innych dekoracji, aby dzięki temu wszystko tworzyło spójną całość. Najmodniejsze bieżniki są w kolorach złota i srebra. Jeśli przygotowaliście na przyjęcie różnego rodzaju krzesła, to można wykorzystać pokrowce, które ukryją ich odmienność lub biały materiał, np. tiul, który zawiązany na każdym krześle stworzy harmonijną jedność.

Menu na pierwszą komunię

Przygotowując menu na uroczystość pamiętaj, aby zapytać i zadbać o preferencje dietetyczne wszystkich gości. W obecnych czasach wiele osób spożywa przeróżne diety z powodów zdrowotnych lub wyznaniowych, a nie chcesz przecież, aby jedzenie się marnowało i by Twoi goście siedzieli głodni. Jeśli organizujesz przyjęcie w restauracji lub zamawiasz catering, warto poprosić menadżera o kilka przykładowych zdjęć potraw. Dzięki temu sprawdzisz, czy kucharze dbają nie tylko o smak, ale też o estetykę posiłków. Jeśli zaś sam zajmujesz się gotowaniem, dobrze jest przygotować piękną zastawę i sztućce, jak również różne dekoracje do jedzenia, np. tematyczne pikery na Pierwszą Komunię Świętą.

Papierowe serwetki na komunię

Podczas spożywania zup i dań głównych zawsze przydają się małe, papierowe serwetki. Zamiast kupować zwykłe, nudne, jednokolorowe serwetki czy takie z motywem kwiatowym, lepiej jest poświęcić chwilę na zakup pięknych, tematycznych. Przeglądając oferty różnych sklepów znaleźć można serwetki w eleganckich odcieniach bieli i kremu, z dodatkiem hostii i kielichów w kolorze złota albo srebra. Dobrze też sprawdzą się papierowe kieszonki na sztućce, których wybór jest równie duży. Jeśli planujesz zaprosić sporą liczbę gości, warto przygotować wcześniej winietki z imionami, dzięki którym biesiadnicy bez trudu znajdą przydzielone im miejsce.

Podziękowania dla Gości za przybycie

Kolejnym dodatkiem do komunijnego stołu są małe podziękowania dla każdego z zaproszonych gości. Są to nie tylko piękne dekoracje stołu, ale też miłe upominki, które z pewnością zostaną na długo w pamięci wszystkich zgromadzonych. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo możliwości: słoiczki z miodem, czekoladki, magnesy czy tematycznie – małe różańce. Firmy oferują również możliwość przygotowania indywidualnych etykietek z imieniem dziecka, informacją o okazji czy datą wydarzenia. Warto przygotować takie drobne prezenty, jeśli zależy nam na podniosłej i pięknej atmosferze.

Tort na przyjęcie komunijne

Zwieńczeniem spotkania podczas niemal wszystkich podniosłych uroczystości jest smaczny tort, dlatego na przyjęciu z okazji Pierwszej Komunii Świętej również nie może go zabraknąć. Tort można zamówić w ulubionej lub polecanej cukierni albo zrobić samemu, jeśli posiadasz czas i umiejętności. Obecnie cukiernictwo jest na naprawdę wysokim poziomie, dzięki czemu tort może być nie tylko smaczny, ale też piękny. Ostatnimi laty najpopularniejsze kształty komunijnych tortów to otwarte księgi, hostie lub kielichy, ale teraz moda w cukiernictwie się zmienia. Do dekoracji tortu można też wykorzystać piękne toppery z indywidualnym napisem (data, imię dziecka czy okazja) w przeróżnych kolorach, dekoracje 3D wykonane z masy cukrowej, jadalne brokaty, świeże kwiaty czy świeczki.