Pomysły na prezent ślubny – co kupić młodej parze?

utworzone przez | gru 29, 2021 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Tradycja wręczania prezentów ślubnych praktykowana jest od setek lat na całym świecie. Ślub to w końcu wyjątkowy dzień dla pary młodej, który wymaga odpowiedniej celebracji. Wręczenie podarku ludziom, którzy wkraczają na nową drogę życia świadczy o naszym stosunku nich samych oraz ich związku. Co podarować w prezencie ślubnym, aby nie popełnić faux pas? Czy oryginalny prezent ślubny zawsze jest dobrym wyborem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jaki prezent na ślub podarować młodej parze?

Pytanie, jaki prezent ślubny wybrać, zadaje sobie każda osoba zaproszona na wesele. Niezależnie od tego, czy para bierze ślub cywilny czy kościelny, podarki od gości są zawsze dobrze widziane. Część przyszłych małżonków przygotowuje listę prezentów z okazji ślubu, na której umieszczają sprzęty AGD i RTV, akcesoria kuchenne, tekstylia do sypialni, dekoracje i wiele innych przedmiotów, które przydadzą się na nowej drodze życia. Niekiedy dodają oni także linki do konkretnych produktów w sklepach internetowych. To zdecydowanie ułatwia gościom wybór prezentu. Nie ma również ryzyka, że nowożeńcom nie przypadnie do gustu wzór lub kolor zakupionej pościeli czy zastawy stołowej. Co jednak w przypadku, gdy para nie zdecyduje się na stworzenie listy? Jak wybrać wyjątkowy prezent ślubny, żeby nie wprawić ich w zakłopotanie z powodu otrzymania kilku identycznych podarków? Jeżeli gość nie chce wprost zapytać małżonków o wymarzony prezent, może zwrócić się o pomoc do ich bliskich, albo postawić na coś oryginalnego lub klasycznego.

Oryginalne prezenty ślubne

Prezenty ślubne nie muszą być materialne. Świetnym pomysłem jest podarowanie parze vouchera na ciekawe przeżycie, na przykład kolację w ciemnościach, weekend w SPA, romantyczną sesję zdjęciową, nurkowanie, kurs robienia sushi czy degustację drogich trunków. Goście często wybierają również lot balonem, paralotnią lub szybowcem, a także skok ze spadochronem. Nietypowy prezent ślubny bez wątpienia zaskoczy nowożeńców. Niestety, w niektórych przypadkach zaskoczenie może być negatywne, np. gdy któryś z małżonków cierpi na lęk wysokości, jest uczulony na ryby i owoce morza lub nie pije alkoholu. Z tego powodu warto upewnić się u rodziny lub przyjaciół, czy voucher na konkretne przeżycie na pewno będzie dobrym pomysłem.

Klasyczne prezenty ślubne

Goście często stają na głowach, aby znaleźć oryginalne i pomysłowe prezenty. Rywalizowanie o to, kto bardziej zaskoczy parę młodą raczej nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście każdy chce, aby to właśnie jego prezent był tym niezapomnianym, jednak warto mieć na uwadze faktyczne pragnienia przyszłych małżonków. Para może życzyć sobie bardzo klasycznych prezentów i należy uszanować ich decyzję. Szczególnie że te zawsze są w cenie. W tym wypadku doskonale sprawdzi się komplet pościeli, zestaw sztućców, kieliszki do wina lub innych ulubionych trunków pary młodej, zastawa stołowa, sprzęty AGD (np. automatyczny odkurzacz, robot kuchenny, ekspres do kawy, zestaw garnków), zestaw ręczników kąpielowych czy kołdra.

Symboliczne prezenty na ślub

Gość może również wręczyć parze młodej symboliczny prezent ślubny, który przypomni im o ich wyjątkowym dniu. Mowa na przykład o albumie na zdjęcia, w którym młodzi będą mogli umieścić wywołane fotografie. Inny świetny prezent w tym stylu to aparat natychmiastowy z wkładami – dzięki niemu świeżo upieczeni małżonkowie będą mogli od razu wykonać kilkadziesiąt zdjęć ze swoimi bliskimi. Kolejnym pomysłem na symboliczny podarek jest pamiątkowe pudełko, w którym małżonkowie umieszczą otrzymane kartki, ususzone płatki kwiatów, część zdjęć, winietki i inne drobiazgi kojarzące się z tym wyjątkowym momentem ich życia. Jak widać fajne prezenty z okazji ślubu, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzach obdarowywanych nie muszą być drogie.

Pieniądze na prezent ślubny – czy to dobry pomysł? Jaka kwota będzie wystarczająca?

Pieniądze bez wątpienia zadowolą większość świeżo upieczonych małżonków. W końcu mogą oni samodzielnie zdecydować na co przeznaczą środki zebrane podczas uroczystości. W oczach niektórych pieniądze mogą jednak uchodzić za najprostszy z prezentów, świadczący o tym, że obdarowujący postanowił iść po linii najmniejszego oporu. Z tego powodu warto dowiedzieć się, czy para młoda faktycznie doceni podarek w postaci koperty. Jeśli tak – pozostaje kwestia kwoty.

Przyjmuje się, że powinna ona wynosić co najmniej tyle, ile nowożeńcy przeznaczyli na ugoszczenie swojego gościa. Kwota za „talerzyk” to najczęściej około 200-250 złotych. Warto jednak pamiętać, że ceny usług idą w górę, a zatem w dobrym tonie będzie podarowanie 300 złotych. Wszystko zależy również od tego, gdzie organizowane jest wesele – w sali do wynajęcia w Warszawie, drogiej restauracji, remizie strażackiej w niewielkiej miejscowości czy w przydomowym ogrodzie.

To, ile pieniędzy powinni trafić do koperty zależy również od stopnia pokrewieństwa lub znajomości z młodą parą. Osoby najbliższe przyszłym małżonkom, czyli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i chrzestni zazwyczaj umieszczają w niej od 600 do 1 000 złotych. Świadkowie – 500-600 złotych, kuzynostwo – 400-500 złotych, bliscy przyjaciele – 300-600 złotych, a znajomi – 300-400 złotych. Różnica w kwotach zależy od tego, czy gość pojawi się sam, czy zabierze ze sobą osobę towarzyszącą.

Co na ślub zamiast kwiatów?

Tradycja wręczania kwiatów na ślub jest bardzo piękna, ale w obecnych czasach coraz więcej par postanawia z niej zrezygnować. Najczęściej chodzi o względy ekologiczne oraz ekonomiczne – bukiety ślubne nie należą do najtańszych, a zaledwie kilka dni po uroczystości nadają się już tylko do wyrzucenia. Ciekawą alternatywą dla kwiatów lub rośliny doniczkowej może być las w słoiku, czyli roślinna kompozycja w szkle. Z uwagi na to, że tworzy on swój własny ekosystem, praktycznie nie wymaga pielęgnacji – wystarczy tylko pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Taki prezent z pewnością zostanie z parą młodą na wiele lat i będzie przywoływał wspomnienia o ich wyjątkowym dniu.

Niektórzy przyszli małżonkowie rezygnują z bukietów na rzecz książek, wina, zdrapek lub kuponów lotto. Inni proszą o zabawki i słodycze, które po uroczystości zawiozą do domów dziecka lub o karmę dla zwierząt ze schronisk. Jeszcze inni chcą, żeby pieniądze przeznaczone na kwiaty wpłacić na wskazaną przez nich zbiórkę lub akcję charytatywną. Warto uszanować tę prośbę – decyzja o rezygnacji z kwiatów lub innych upominków na rzecz wsparcia osób lub zwierząt w potrzebie to piękny i szczodry gest.