Zwyczaj organizowania poprawin wesela wywodzi się z dawnych, staropolskich obyczajów, gdzie jeszcze przez kilka dni po hucznym weselu para młoda i zaproszeni goście świętowali zaślubiny przez kilka następnych dni. Z każdym rokiem coraz mniej młodych młodych małżeństw decyduje się na drogą, wystawną uroczystość, by tym samym zaprosić tylko grono najbliższych osób do świętowania w kolejnym dniu po ślubie. Od czego zacząć przygotowania poprawin i gdzie je zorganizować? Kogo zaprosić na poprawiny wesela? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tej szczególnej uroczystości. Zapraszamy do lektury!
Poprawiny weselne – co to takiego i skąd wzięła się tradycja?
Z pewnością większość z nas wie, czym tak naprawdę są poprawiny. Jest to staropolski zwyczaj, który wynika z tego, że jeden dzień wesela (lub w przypadku poprawin również dawnych chrzcin) to zdecydowanie za mało, aby hucznie uczcić wielkie wydarzenie. Dlatego na drugi dzień po weselu organizowana jest druga impreza, na której można ponownie świętować szczęście i radość małżonków.
Uroczystość ta jest wręcz wpisana w polską tradycję związaną ze szczodrością, hojnością, gościnnością. W dawnych czasach ślub był bardzo ważnym i wyczekiwanym wydarzeniem nie tylko dla całej rodziny i przyjaciół, ale też sąsiadów, znajomych czy innych mieszkańców wsi. Rodzice pary młodej, którzy zgodnie z zasadami wyprawiali przyszłym małżonkom przyjęcie weselne, często brali sobie za punkt honoru, by zorganizować największe, najpiękniejsze i najdłużej zapamiętane obchody. Z tego też powodu po weselu rozpoczynały się poprawiny, które potrafiły trwać nawet kilka dni!
Obecnie poprawiny nie są aż tak celebrowane – trwają kilka godzin, mają inny charakter i organizowane są w zupełnie innym celu. Choć na współczesnych uroczystościach również można się dobrze bawić przy tańcach do późnego wieczora (nawet jeśli zorganizowaliśmy przyjęcie weselne do 50 os.), to głównym założeniem jest odpoczynek, spotkanie w gronie najbliższych i wspominanie niezwykłych sytuacji z poprzedniego wieczoru.
Czy warto organizować poprawiny wesela?
To, czy para młoda powinna zająć się zorganizowaniem poprawin wesela zależy od wielu różnych czynników. Za tym, aby jednak zorganizować poprawiny przemawia przede wszystkim spora odległość od domu do lokalizacji sali weselnej, jaką pokonali zaproszeni goście, aby dotrzeć na przyjęcie przyszłych małżonków. Jeśli powrót tej samej nocy do domu jest wykluczony z powodu ilości kilometrów do pokonania, to miłym gestem ze strony gospodarzy ślubu byłoby zorganizowanie noclegu, jak i poczęstunku przed wyjazdem (może to być jedynie śniadanie lub omawiane poprawiny). Podobna sytuacja może mieć również miejsce, jeśli miejsce organizacji ślubu i wesela jest inne niż miejsce zamieszkania pary młodej. W takim przypadku goście mogą niemal oczekiwać, że po przebudzeniu zastanie ich nie tylko śniadanie po nocy pełnej atrakcji na weselu, ale też wspólny obiad.
Powyższe powody do organizacji poprawin wynikają z gościnności pary młodej i niemal obowiązku. Jednak istnieje też wiele pozytywnych powodów, dla których warto organizować poprawiny wesela. Dzień ślubu i wesela bywa niezwykle stresujący nie tylko dla samych zakochanych, ale też świadków, rodziców państwa młodych czy nawet rodzeństwa. Mnogość obowiązków nie pozwala też na rozmowy ze wszystkimi gośćmi. Dlatego poprawiny są świetną okazją, do nadrobienia wszystkich zaległości z dnia poprzedniego: na odpoczynek, spokojne rozmowy z najbliższymi oraz opowiedzenie o emocjach i uczuciach z dnia poprzedniego.
Jak zorganizować poprawiny wesela?
Nie każda para decyduje się na zorganizowanie poprawin, ograniczając się do jednodniowego świętowania. Z drugiej strony wiele osób nie wyobraża sobie pominięcia poprawin na swoim weselu. Wiąże się to jednak z dodatkową pracą i kosztami. Podczas planowania poprawin musimy wziąć pod uwagę kwestie takie, jak menu, atrakcje przewidziane na ten dzień, kącik zabaw dla dzieci czy kreacje. Oczywiście poprawiny organizuje się na mniejszą skalę, spotykamy się w bardziej kameralnym gronie, panuje swobodniejszy nastrój, a rozrywki nie są już tak wyszukane, jak w przypadku pierwszego dnia wesela.
Organizacja ślubu to duże wyzwanie i ogromny stres – jeżeli dodatkowo planujemy poprawiny, czeka nas sporo pracy i decyzji do podjęcia. Tutaj z pomocą przychodzi wedding planner – osoba, która pomoże zadbać o każdy aspekt ślubu, dzięki czemu najmniejsze detale będą dopięte na ostatni guzik. Dla pary młodej to duże odciążenie i znacznie mniej obowiązków, które pochłaniają mnóstwo czasu i energii.
Lokalizacja poprawin
Jedną z kwestii, które należy przemyśleć podczas organizacji poprawin, jest lokalizacja. Poprawiny mogą odbyć się na sali weselnej – wtedy spotkanie będzie miało bardziej formalny wydźwięk, możemy również zaprosić większą liczbę gości.
Warto również pomyśleć o plenerowym spotkaniu, na którym zaserwujemy smaczny obiad i przekąski. Taki obiad możemy zorganizować na działce, w ogródku czy namiocie plenerowym; impreza w formie grilla z lekkimi drinkami przypadnie do gustu wszystkim zaproszonym gościom. Kolejnym dobrym miejscem na lokalizację poprawin będzie nasz dom (bądź rodziców pana lub panny młodej). Gospoda w starym stylu również doskonale wpisze się w biesiadny charakter tego spotkania. Poprawiny polegają głównie na jedzeniu i swobodnej rozmowie, z reguły nie organizuje się dzikich zabaw, dlatego mamy spory wybór miejsc, które nadadzą się na tę okoliczność.
Menu na poprawinach
Menu na poprawinach nie musi być tak oryginalne czy wyszukane, jak poprzedniego dnia. Postawmy na sprawdzone i lubiane dania, za którymi przepada większość gości weselnych. Doskonałym pomysłem będzie podanie gościom brunchu, czyli śniadania połączonego z wczesnym obiadem. Brunch serwuje się nieco później niż śniadanie i wcześniej od lunchu. W przypadku zmęczonych gości weselnych to rozwiązanie idealne; danie powinno być lekkie i pożywne zarazem. Sprawdzą się tutaj wszelkie potrawy z jajek – i wcale nie musi to być oklepana jajecznica, a np. omlety z pysznymi dodatkami. Można nawet pokusić się o podanie go na słodko, o smaku czekoladowym czy truskawkowym. Jajka faszerowane i zapiekane również przypadną gościom do gustu – jajka to doskonałe źródło białka i są bardzo pomocne w przypadku kaca. Można również podać sałatkę z grillowanym kurczakiem, tartę na słono, panini, szaszłyki czy krewetki.
Fanom tradycyjnych rozwiązań bardziej spodoba się klasyczny obiad. Możemy podać pożywną zupę krem lub żurek staropolski, a na drugie danie możemy zaserwować pieczeń mięsną lub lekką sałatkę. Warto również podać słodkości, które zostały nam z poprzedniego dnia. Planując słodki stół na wesele, uprzedźmy organizatora, aby przygotował taką ilość słodyczy, która wystarczy również na poprawiny.
Lista gości, którzy będą zaproszeni na poprawiny
Na poprawiny z reguły zaprasza się najbliższych przyjaciół i członków rodziny nowożeńców. Jak już wspomnieliśmy, jest to luźne spotkanie, które przebiega głównie na rozmowach i spożywaniu smacznych, lekkich dań. Oczywiście charakter poprawin zmienił się w ostatnich latach – kiedyś były to huczne imprezy organizowane z rozmachem i sporą liczbą gości. Dziś są to przeważnie kameralne spotkania, podczas których możemy podzielić się naszymi wrażeniami ze ślubu i imprezy weselnej.
Muzyka lub inne atrakcje na poprawinach
Muzyka, którą wybierzemy na poprawiny, zależeć będzie od charakteru spotkania. Jeżeli stawiamy na nowoczesne poprawiny w kameralnym gronie – najlepiej sprawdzą się spokojniejsze utwory, które zrelaksują gości i wprowadzą przyjemny nastrój. Może to być playlista stworzona głównie z piosenek z nurtu indie pop, indie rock czy muzyki instrumentalnej. Planujecie bardziej tradycyjne poprawiny? Tutaj może przydać się DJ; utwory w stylu dance czy disco z lat 70. i lat 80. będą strzałem w dziesiątkę.
Można również zaplanować kilka zabaw. Nie muszą być one tak wyszukane, jak atrakcje na weselu poprzedniego dnia, które zastąpiły np. oczepiny na przyjęciu weselnym. Wystarczy, że spotkanie odbędzie się w urokliwym miejscu – wtedy już same widoki sprawią gościom dużo przyjemności, a fotograf ślubny będzie mógł stworzyć imponujące zdjęcia. Mówić krótko – warto postawić na spokój, relaks i prostotę.
Dekoracje na poprawiny
Jeśli wesele odbywa się w tej samej sali, co poprawiny, to jak najbardziej można wykorzystać dekoracje z dnia poprzedniego, jak np. ściankę weselną. W tym przypadku pozostanie tylko uprzątnięcie miejsca przez obsługę lokalu lub ewentualnie zebranie uszkodzonych bądź porozrzucanych elementów dekoracyjnych, jak na przykład wstążki, balony, kwiaty, świece. Jeśli zaś planujemy organizację przyjęcia w innym miejscu, warto choć w minimalnym stopniu zaakcentować tematykę i motyw przewodni spotkania – w tym przypadku miłość i małżeństwo zakochanych. Mogą to być balony, girlandy, kwiaty, dekoracje stołu. W niektórych przypadkach można też skorzystać z dekoracji z sali, na której odbywało się wesele.
Ubiór dla pary młodej na poprawiny
Sukienka na poprawiny dla panny młodej powinna nie tylko pięknie się prezentować. Ważne jest, aby dała ona wytchnienie po noszeniu sukni ślubnej, która zwykle do wygodnych nie należy. Warto wybrać kreację o przewiewnej tkaninie i luźniejszym kroju.
Oczywiście dokładny fason zależeć będzie od charakteru poprawin. Na obiad w plenerze w kameralnym gronie wybierzemy coś skromniejszego – niekoniecznie musi to być sukienka; luźny kombinezon będzie się prezentował równie stylowo. Na dużą imprezę z okazji poprawin założymy z kolei suknię, która będzie trochę „bogatsza” i bardziej elegancka. Wybór koloru zależy wyłącznie od Ciebie, nie ma tutaj żadnych wytycznych czy sztywnych zasad. Możesz wybrać zarówno kolor biały czy ecru, jak i bardziej wyrazistą barwę w postaci czerwieni czy fuksji.
Gdzie zorganizować poprawiny?
Pary, które postanawiają urządzić poprawiny, często zastanawiają się nam wyborem miejsca. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, która zależeć będzie od wielu czynników, np. liczby gości czy charakteru całej uroczystości. Jeżeli planujecie „drugie wesele” w ramach poprawin – konieczne będzie wynajęcie dużej sali.
Poprawiny możemy również zorganizować dla np. 20 osób – wtedy ich charakter będzie odmienny i przybierze formę kameralnego obiadu. Dla zmęczonych gości największą atrakcją drugiego dnia świętowania może być relaks i odpoczynek. Warto postawić na spokojne miejsce na łonie natury (jeżeli pora roku na to pozwala) lub przyjemny, ciekawie urządzony lokal. Nasz dom również może być odpowiednim miejscem na takie spotkanie, szczególnie jeżeli skorzystamy z cateringu.
Poprawiny na sali weselnej
Poprawiny mogą się odbyć na sali, na której dzień wcześniej bawili się goście weselni. Warto jednak pamiętać, że personel będzie miał mało czasu na posprzątanie po całonocnej zabawie. Można jednak wybrać taki lokal, który posiada do dyspozycji wiele sal; poprawiny w domu weselnym będą wtedy bardzo praktycznym rozwiązaniem. To idealny pomysł, jeżeli pragniemy zaprosić dużą liczbę uczestników, którzy będą mieć doskonałą okazję do powtórnej zabawy. Goście z pewnością skuszą się również na wymianę komentarzy i wspomnień dotyczących poprzedniego wieczoru.
Poprawiny w ogrodzie
Świętowanie zaślubin następnego dnia może przybrać prostszą formę. Huczna zabawa podczas poprawin była bardziej popularna w poprzednich dekadach; dziś stawia się raczej na obiady w luźnej formie, podczas których goście mogą spokojnie spędzić czas. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się poprawiny w ogrodzie, podczas których panuje niezobowiązująca atmosfera. Świeżo upieczeni małżonkowie wraz z bliską rodziną będą mogli odetchnąć po pracowitych przygotowaniach oraz całonocnej zabawie. Lekkie drinki w towarzystwie nieskomplikowanych, ale smacznych dań sprawią, że nie zabraknie humoru, a uczestnicy przyjęcia chętnie powspominają najważniejsze momenty ze ślubu.
Poprawiny w formie grilla
Spotkanie z okazji poprawin powinno przynieść biesiadnikom odprężenie i relaks po całonocnej imprezie, dlatego można tutaj pomyśleć o smacznym, wspólnym obiedzie w plenerze. A jeżeli o plenerze mowa – świetnym pomysłem będzie przygotowanie poprawin w formie grilla. Grill na świeżym powietrzu to sprawdzony przepis na doskonałą zabawę. Menu podczas takiego spotkania może być bardziej klasyczne, z aromatyczną karkówką, stekiem wołowym czy skrzydełkami z kurczaka. Mogą to być również szaszłyki wegetariańskie, złożone z warzyw przyprawionych wyrazistą mieszanką przypraw. To wszystko w połączeniu z dobrą lokalizacją sprawi, że spotkanie przebiegnie w miłej atmosferze.
Poprawiny w domu pary młodej lub teściów
Zorganizowanie poprawin wcale nie musi oznaczać dużych kosztów związanych z wynajęciem sali. Goście równie dobrze będą bawić się w naszym domu bądź w domu naszych rodziców/teściów. Poprawiny w formie obiadu w domu to doskonała okazja do miłego spędzenia czasu w gronie najbliższych. Warto tutaj skorzystać z usług firmy cateringowej; świeżo upieczeni małżonkowie nie będą musieli sami zajmować się przygotowaniem potraw czy obarczać tym zadaniem swoich rodziców. Domowa atmosfera, smaczne posiłki i dobre wino pozwolą się wyciszyć i odprężyć po weselu.
Kogo zaprosić na poprawiny wesela? Lista gości weselnych
Wiele par młodych, które zdecydowały się na organizację poprawin często zastanawiają się, kogo wypada zaprosić do świętowania na drugi dzień ślubu i wesela, a którego z gości można pominąć. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy oraz gdzie planujemy zorganizować imprezę. Jeśli mamy niczym nieograniczone finanse, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić wszystkich, którzy towarzyszyli parze młodej w najważniejszym dniu ich życia.
Jeśli jednak budżet jest wyliczony, a młodzi nie mogą sobie pozwolić, by ugościć wszystkich, to w takich sytuacjach należy sporządzić odrębną listę gości w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego gościa. Kto powinien się na niej znaleźć? Oczywiście świadkowie, rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Poprawiny nie są aż tak dostojną uroczystością jak wesele, w związku z czym nie ma obowiązku zapraszania na nie sąsiadek bądź wujków, za którymi nie do końca przepadamy.
Kiedy goście weselni powinni zostać poinformowani o organizacji poprawin?
Zawsze należy poinformować gości weselnych, jeśli planujemy, że będą poprawiny. Wynika to z tego, że nie zawsze są one wyprawiane, a nawet jeśli tak, to nie zawsze są zapraszani wszyscy goście obecni w dniu poprzednim. Kiedy zatem najlepiej poinformować najbliższych? Doskonałym momentem jest po prostu moment wręczania zaproszeń ślubnych. Na samym zaproszeniu nie trzeba zapisywać informacji odnośnie wydarzeń w drugim dniu, za to należy jedynie wspomnieć o noclegu, śniadaniu czy właśnie poprawinach. Jest to szczególnie ważne, aby nie zdarzyła się kłopotliwa sytuacja, kiedy goście zarezerwują sobie nocleg we własnym zakresie lub z powodu niewiedzy i związanych z tym innymi planami nie będą mogli zostać na poprawinach.
O spotkaniu w następnym dniu warto także przypomnieć podczas samego wesela. Jeśli na poprawiny zostali zaproszeni wszyscy goście weselni, to może to zrobić DJ lub zespół. W innym przypadku można przypomnieć poszczególnym gościom podczas rozmów weselnych albo przy pożegnaniu.
Ile trwają poprawiny weselne?
Jak już wspominaliśmy, dawniej poprawiny weselne organizowane na polskich wsiach potrafiły trwać więcej niż jeden dzień. Taka biesiada była symbolem gościnności i szczodrości ze strony gospodarzy. Co ciekawe, kilkudniowe poprawiny nadal są obecne w polskiej kulturze weselnej z tą różnicą, że odbywają się już jedynie na południu Polski. Obecnie znacznie bardziej popularne jest dwudniowe wesele, czyli ślub i przyjęcie organizowane w jednym dniu, a poprawiny w drugim.
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile może trwać tego rodzaju impreza. Warto wziąć przede wszystkim pod uwagę fakt, że najważniejsza uroczystość trwa do białego rana co powoduje, że zarówno zaproszeni goście, jak i para młoda muszą mieć więcej czasu z rana na odpoczynek. To właśnie ze względu na charakter dnia poprzedniego poprawiny odbywają się zazwyczaj od godziny 14-15 po południu.
To, ile trwają poprawiny uwarunkowane jest również dniami tygodnia. Jeśli przykładowo ślub odbył się w piątek, a poprawiny w sobotę, to goście mają więcej czasu na zabawę i naładowanie baterii przed powrotem do pracy w poniedziałek. Jeśli zaś tradycyjnie ślub był organizowany w sobotę, a poprawiny w niedzielę, to trzeba liczyć się z tym, że goście nie będą się bawić do późnego wieczora. Można więc przypuszczać, że impreza na drugi dzień wesela będzie znacznie krótsza i potrwa maksymalnie kilka godzin.
Jak ubrać się na poprawiny?
Podobnie, jak panna młoda i jej wybranek, reszta uczestników poprawin również powinna postawić na swobodniejsze kreacje. Poprawiny – nawet jeżeli zorganizowane są z trochę większym rozmachem – to mniej wytworna impreza niż wesele. Dlatego tutaj luźniejsze kreacje uszyte z przewiewnych, naturalnych tkanin będą stanowiły odpowiedni strój. Stylizacje na ślub z reguły nie należą do wygodnych – obcisłe kroje czy sukienki bez ramiączek potrafią dać się we znaki, dlatego na poprawiny wybierzmy coś, w czym będziemy czuć się wygodnie. Oczywiście kreacje mogą być eleganckie, ale mniej formalne; należy dobrać je do rodzaju spotkania. Grill w gronie najbliższych będzie wiązał się z bardziej swobodnym ubiorem. W przypadku poprawin na sali weselnej, panie mogą postawić na zwiewne sukienki o kroju litery A, a panowie na garnitur z lekkiego materiału z muchą lub krawatem w ciekawym odcieniu i z wyrazistym wzorem.