Sprawdź, jak zorganizować wesele w czasie pandemii

utworzone przez | sty 14, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Organizacja wesela w czasie pandemii może przyprawić o zawrót głowy. Ciągle zmieniające się obostrzenia, niepewna sytuacja i możliwość zarażenia najbliższych podczas tego wyjątkowego dnia. Wielu nowożeńców wciąż się zastanawia i waha, a my podpowiadamy, jak zorganizować wesele w pandemii!

Wesele w trakcie pandemii

Zorganizowanie wesela nigdy nie należało do najłatwiejszych zadań, a podczas pandemii COVID-19 przygotowanie wyjątkowej uroczystości, która na zawsze zostanie w pamięci młodej pary i gości jest jeszcze trudniejsze. Ciągle zmieniające się obostrzenia, a także rosnąca i na przemian malejąca liczba zachorowań sprawiają, że wszystko staje się niepewne – począwszy od daty ślubu aż do momentu witania gości na sali weselnej. Wiele par zastanawia się, czy wesele w czasie pandemii to na pewno dobry pomysł. Jeśli przyszli nowożeńcy dostosują się do panujących obostrzeń, a goście jak i osoby obsługujące zadbają o bezpieczeństwo, to nie należy się martwić o organizację wesela w tym niepewnym czasie. Zatem jak zorganizować wesele w czasie pandemii?

Organizacja wesela w trakcie pandemii – ile osób może uczestniczyć w przyjęciu?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, ile gości można zaprosić w danym okresie na ślub cywilny lub kościelny i wesele. Od początku 2022 roku obowiązują nowe zasady w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, które dotyczą również organizacji wesel. Do 31 stycznia obowiązuje zakaz organizowania uroczystości rodzinnych, imprez, spotkań i zebrań z wyjątkiem imprez do 25 osób. Warunkiem jest, że odbywają się one na świeżym powietrzu albo w miejscu zamieszkania organizatora imprezy, czyli w lokalu czy budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania. Do powyższego limitu uczestników nie wlicza się zarówno organizatora jak i osób wspólnie zamieszkujących, czyli jego domowników. Kameralne wesele w domu nie musi zatem stać pod znakiem zapytania, może odbyć się zimą bez większych przeszkód.

Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu liczby gości na weselu

Co w przypadku osób, które jeszcze w tym miesiącu planują zorganizować duże przyjęcie? Z aktualnych obostrzeń wyłączone są również imprezy lub spotkania do 100 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Przyszli małżonkowie, którzy nie planowali zaproszenia więcej niż setki gości, mogą zatem spać spokojnie. Co więcej, do limitów osób przebywających na określonej powierzchni w budynkach, obiektach i w pomieszczeniach nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Aby tak się stało, każdy z zaszczepionych w sytuacji, kiedy zostanie o to poproszony, powinien okazać potwierdzenie takiego szczepienia na przykład poprzez unijny certyfikat cyfrowy COVID. Podobna sytuacja ma miejsce w urzędach stanu cywilnego (gdzie maksymalna liczba gości jest ustalana indywidualnie przez każdy z urzędów) i kościołach podczas udzielania ślubu.

Jeśli zatem przyszli małżonkowie planują zorganizować uroczystość na więcej niż dopuszczalne 100 osób lub ich ślub będzie odbywać się w przestrzeni zamkniętej (w USC lub kościele), to muszą poprosić swoich gości, na przykład podczas wręczania zaproszeń, aby zabrali ze sobą unijne certyfikaty COVID na przyjęcie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo uczestników wesela podczas pandemii?

W całej organizacji i czasie trwania przyjęcia najważniejsze zaraz po miłości i dobrej zabawie powinno być bezpieczeństwo państwa młodych, wszystkich gości i osób obsługujących. Należy zatem dobrze wykorzystać okres przygotowań i zrobić wszystko, co nakazują nowe zasady ustanowione przeciwko walce z pandemią a nawet jeszcze więcej, aby po latach wspominać ten dzień tylko z uśmiechem na ustach.

Bezpieczeństwo podczas przygotowań do wesela

Zanim dojdzie do tego wyjątkowego dnia, nowożeńcy każdą wolną chwilę spędzają na planowaniu i organizowaniu. Bardzo ważne jest, aby podczas przygotowań wykorzystać do maksimum możliwości, które oferuje nam nowoczesna technologia. Jeśli istnieje taka szansa, to zamiast umawiać się z usługodawcami na spotkania, lepiej napisać wiadomość, porozmawiać przez telefon czy nawet umówić się na wideokonferencję. Jeśli zaś nie da się uniknąć spotkania, w celu dopracowania szczegółów, to pamiętajcie o prawidłowym zakładaniu maseczek (powinny zakrywać zarówno usta jak i nos), częstej dezynfekcji rąk i zachowywaniu odpowiedniego dystansu. Gdy ktoś z obsługi nie będzie miał założonej maseczki, to nie bójcie się o to poprosić.

Bezpieczeństwo podczas ceremonii zaślubin

Następnym ważnym, ale też niebezpiecznym etapem jest sama ceremonia zaślubin. Goście zaczynają gromadzić się w umówionym miejscu i każdy z nich chciałby usiąść na tyle blisko, by widzieć wszystko dokładnie. Jako organizatorzy wesela powinniście poustawiać dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w widocznych miejscach, aby każdy z zaproszonych gości mógł z nich korzystać.

Ostatnimi czasy modny stał się trend na organizację przyjęcia ślubnego w plenerze. Jeśli planujecie swój ślub w miesiącach letnich, to może warto skorzystać z tego jakże romantycznego pomysłu? Pozwoli to na zwiększenie całej przestrzeni, a wykorzystanie krzeseł zamiast ławek sprawi, że zostanie zachowany odpowiedni dystans między uczestnikami.

Ostatnim punktem przyjęcia ślubnego jest zazwyczaj składanie życzeń zakochanym. W obecnej sytuacji najlepiej, aby młoda para w całości zrezygnowała ze zbędnego dotyku podczas składania życzeń w chwilę po ślubie. Bez wątpienia jest to jeden z bardziej wzruszających momentów całego wieczoru, ale też chwila, kiedy może dojść do zarażenia wirusem COVID wszystkich uczestników przyjęcia. Aby uniknąć najgorszego, wystarczą same życzenia i uścisk dłoni czy krótkie objęcie. Niech tego dnia para młoda obdarowuje się pocałunkami.

Bezpieczeństwo podczas trwania wesela

Jak zachęca Ministerstwo Zdrowia warto, aby właściciel obiektu przeszedł się po sali i wszystkich pomieszczeniach dostępnych dla gości jeszcze przed przyjęciem i sprawdził, czy nie ma gdzieś przedmiotów typu huśtawki, poduszki czy posągi, które są często dotykane, ale już nie tak często prane bądź dezynfekowane. Warto w takiej sytuacji albo zadbać o pranie i dezynfekcję, albo po prostu o schowanie ich na czas trwania wesela. Na sali i w toaletach również powinny znaleźć się dozowniki z płynem do dezynfekcji, aby każdy z gości miał do nich bezproblemowy dostęp.

Główne zasady bezpieczeństwa w tym wyjątkowym dniu dotyczą jednak pracy obsługi podczas wesela, usadzenia gości i strefy gastronomicznej. Bezwarunkowo wszyscy obsługujący kelnerzy powinni mieć prawidłowo założone maseczki (zakrywające nos i usta) lub przyłbice, a w razie konieczności także rękawiczki. Zgodnie z obostrzeniami, na nie więcej niż 15 osób powinien przypadać jeden kelner lub jeden zespół kelnerski, który będzie obsługiwać dany stolik do końca trwania przyjęcia. Ważne jest też, aby państwo młodzi usadzili gości w taki sposób, żeby przy jednym stole siedziały osoby z jednego gospodarstwa domowego lub tej samej rodziny. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka zarażenia, a w przypadku choroby, na kwarantannę niewielkiej tylko grupy.

Co więcej, młoda para podczas przyjęcia powinna posiadać listę gości wraz z numerami telefonów i ewentualnymi adresami zamieszkania na wypadek kontroli bądź wystąpienia zarażenia wirusem na weselu. Wskazane jest również, by osoby zaszczepione miały przy sobie unijny certyfikat cyfrowy COVID.