Wedding planner – kim jest, za co odpowiada, ile kosztuje? Sprawdź, czy go potrzebujesz!

utworzone przez | maj 11, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Przygotowanie bajkowego ślubu i wesela choć początkowo może wydawać się wspaniałą przygodą, tak naprawdę wiąże się z ogromnym stresem, jednoczesną współpracą z wieloma firmami i dopinaniem wszystkiego „na ostatni guzik”. A co, gdyby tak doświadczony profesjonalista odciążył parę młodą w licznych przygotowaniach, by mogli oni cieszyć się pięknymi momentami na chwilę przed ślubem? Taką osobą jest właśnie konsultant ślubny, bez którego wiele narzeczeństw nie wyobraża sobie wesela. Na czym dokładniej polega ta praca i jak zostać konsultantem? Zapraszamy do lektury!

Wedding planner – kto to taki?

Wedding planner to osoba, która zajmuje się częściową lub całościową organizacją ślubu i wesela. Prowadzi również konsultacje ślubne, które pomogą przyszłej parze młodej spełnić swoje marzenia związane z tym wyjątkowym dniem. To właśnie do zadań wedding plannerów należy dopracowanie wszystkich szczegółów na różnych etapach przygotowań i dopilnowanie, by wszystkie wybrane usługi funkcjonowały kompleksowo i bez zarzutów. Warto też wspomnieć, że niektórzy konsultanci zajmują się również dopracowywaniem samych zaręczyn, jeśli uprzednio wcześnie zgłosi się do nich przyszły pan młody.

Szczegółowe zadania konsultanta ślubnego zależą przede wszystkim od potrzeb pary młodej:

 • może on częściowo pomóc (np. podczas konsultacji ślubnych),
 • może zadbać o całokształt ślubu i wesela (dopracować wszelkie przygotowania na przestrzeni kilku miesięcy przed wydarzeniem),
 • może również zarządzać synchronizacją ceremonii i przyjęcia (nadzorować wszelkie prace usługodawców w tym ważnym dniu i pilnować by wszystko przebiegało bez żadnych przeszkód).

Choć sam zawód może wydawać się nieco tajemniczy, magiczny i przyjemny, to tak naprawdę wiąże się z wieloma umiejętnościami menadżerskimi i polega na ciężkiej wielogodzinnej pracy.

Dobry wedding planner, czyli jaki?

Obecnie na rynku ślubnym można znaleźć wielu konsultantów ślubnych, którzy z zamiłowaniem oferują swoje usługi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy chcecie skorzystać z pomocy danej osoby, warto jednak porozmawiać chwilę z wybranym wedding plannerem, by tym samym sprawdzić czy „iskrzy” i, czy wszyscy macie podobne myślenie oraz nastawienie odnośnie tego wyjątkowego dnia. Pamiętajcie, że wedding planner będzie nieustannie towarzyszył Wam w przygotowaniach przez najbliższe miesiące, w związku z czym musicie naprawdę dobrze się dogadywać.

Jakie cechy powinien mieć dobry konsultant ślubny? Idealny wedding planner powinien:

 • potrafić słuchać pary młodej i wynajdywać trafne odpowiedzi na zadawane przez nich pytania;
 • być empatyczny i wyrozumiały, w końcu ślub jest bardzo stresującym wydarzeniem, a pod wpływem wielkich emocji może wydarzyć się wszystko;
 • być odporny na stres – mimo tego, że dzień ślubu i wesela może być bardzo dokładnie zaplanowany, to zawsze może wydarzyć się coś nie przewidzianego, co u wszystkich podniesie ciśnienie. Wedding planner powinien być opanowany zwłaszcza w sytuacjach nerwowych;
 • mieć zdolność planowania i przewidywania, w tym również tych przykrych, niezaplanowanych sytuacji (jak np. wesele w czasie pandemii);
 • umieć szybko zareagować, jeśli coś nie pójdzie zgodnie zgodnie z myślą;
 • być kreatywny, dzięki czemu zorganizuje wielkie, wystawne przyjęcie i rozkoszne, kameralne wesele. W końcu to on odpowiada za pomysł i ciekawe propozycje, które przedstawi narzeczonym;
 • posiadać umiejętność zarządzania budżetem i czasem, dzięki czemu sprawnie zorganizuje swoją listę zadań oraz opracuje plan ceremonii i przyjęcia, jak również rozplanuje wszystkie wydatki w taki sposób, by spełnić możliwie jak najwięcej marzeń pary młodej i jednocześnie zmieścić się w ich budżecie;
 • być dyspozycyjny – sezon ślubny przypada zazwyczaj na miesiące wiosenno-letnie, ale zdarza się również w pozostałych porach roku, co oznacza, że dobry wedding planner w pierwszej kolejności musi wziąć pod uwagę potrzeby par młodych, a dopiero swoje prywatne. Warto też zauważyć, że większość ślubów odbywa się w święta oraz weekendy, co oznacza, że o wolnych, piątkowych wieczorach czy leniwych, sobotnich porankach można tylko pomarzyć.
 • posiadać prawo jazdy i własne lub służbowe auto. Bez tych atrybutów ciężko będzie sprawnie przemieszczać się między salami na przyjęcie weselne, spotkaniami z podwykonawcami czy po prostu szybko dojechać w wyznaczone przez parę młodą miejsce, by „ugasić nieprzewidziany ogień”.

Jeśli zaś chcesz zostać konsultantem ślubnym i posiadasz wszystkie powyższe cechy oraz umiejętności, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wzięcie udziału w warsztatach i szkoleniach. Zazwyczaj prawdziwi profesjonaliści, oprócz samej organizacji ślubów, zajmują się również szkoleniem nowych osób, które dołączą do branży ślubnej.

Konsultant ślubny – ile kosztuje?

Usługa oferowana przez konsultanta ślubnego powinna zostać wliczona w budżet ślubny, gdyż zazwyczaj kwoty za pomoc wedding plannera nie należą do najtańszych, z resztą jak wszystko w branży ślubnej. Oczywiście ilość usług zależy od potrzeb pary młodej i zakresu działań, których ma się podjąć konsultant weselny, a tutaj wachlarz jest naprawdę szeroki. Zazwyczaj ceny wynoszą od 500 zł za samą konsultację do nawet 16 tys. złotych w przypadku całościowej organizacji ceremonii i przyjęcia. Co wpływa na wysokość ceny? Z pewnością prestiż i rozpoznawalność danego konsultanta, doświadczenie zawodowe, miasto czy właśnie zakres usług (porady, kilkumiesięczne przygotowania czy tylko koordynacja dnia ślubu).

Sposobów na rozliczenie jest kilka:

 • Wyliczenie stałej kwoty wynagrodzenia na podstawie ilości i stopnia skomplikowania, zaangażowania działań, których ma się podjąć konsultant. W takich sytuacjach ceny wynoszą około 2500 zł za koordynację dnia ślubu, od 3000 do 6000 zł za częściową pomoc w przygotowaniach czy 10 000 – 16 000 zł za całościowe przygotowanie ceremonii i przyjęcia. Co ważne, jeśli podczas negocjacji z podwykonawcami konsultantowi uda się uzyskać rabat, to przechodzi on do rąk pary młodej.
 • Innym sposobem na obliczenie wynagrodzenia jest po prostu prowizja od ceny całego budżetu. Zazwyczaj wynosi ona 10% kwoty (rzadziej 15%). Jeśli zatem para młoda planuje wyprawić wesele za 90 000 zł, to 10 % prowizji dla wedding plannera wyniesie 9 000 zł. W takiej sytuacji całość kosztować będzie 99 000 zł.
 • Ostatnią i najrzadziej wykorzystywaną metodą na obliczenie kosztów pracy konsultanta jest suma wszystkich rabatów, które udało mu się wynegocjować podczas rozmów z podwykonawcami.

Z tego też powodu zarobki konsultanta ślubnego mogą wynosić od 4 000 zł do nawet 11 000 zł w sezonie ślubnym. Jednak zważywszy na ilość przygotowań, niezbędne doświadczenie i wszechobecny stres zarówno stawki przedstawiane zakochanym, jak i wynagrodzenie dla samego profesjonalisty są jak najbardziej adekwatne. W końcu praca wedding plannera do najłatwiejszych nie należy.

Czy warto zatrudnić wedding plannera?

Wiele osób często zastanawia się, czy warto skorzystać z pomocy wedding plannera, czy lepiej samemu (ewentualnie przy pomocy znajomych i rodziny) zająć się organizacją ślubu. W tym przypadku najlepiej posłużyć się opiniami i doświadczeniami byłych panien młodych.

Większość z nich, które skorzystały z usług wedding plannera niezmiennie głoszą, że konsultantka ślubna odciążyła ich w większości obowiązków związanych z organizacją ceremonii i przyjęcia, dzięki czemu miały czas na spędzenie wyjątkowych, bezstresowych chwil z ukochanym. Również panny młode, które samodzielnie zajęły się organizacją ślubu uważają w większości, że gdyby miały ponownie wychodzić za mąż skorzystałyby z pomocy profesjonalisty, przynajmniej w samym dniu wydarzenia.

Jakie są zatem korzyści z zatrudnienia doświadczonego konsultanta ślubnego?

 • mniejsza ilość stresu i nerwów na każdym etapie przygotowań,
 • nielimitowana pomoc odnośnie organizacji ślubu i wesela,
 • pomoc w ustaleniu wielu ważnych kwestii, jak chociażby miesiąca na organizację ślubu,
 • kompleksowa organizacja ślubu i wesela według marzeń przyszłej pary młodej,
 • możliwość współpracy ze sprawdzonymi i profesjonalnymi usługodawcami,
 • stała kontrola nad budżetem ślubnym,
 • kreatywne i szczegółowo dopracowane przyjęcie,
 • gwarancja udanej ceremonii i przyjęcia na sali weselnej.

Obecnie na rynku ślubnym można znaleźć wiele osób, które zajmują się zawodowo organizacją ślubów i wesel. Aby wybrać sprawdzoną osobę, warto zapoznać się ze wszystkimi opiniami i komentarzami wystawianymi w internecie, jak również sprawdzić dotychczasowe realizacje każdego z potencjalnych konsultantów.