Wieczór panieński – jak go zorganizować i kto powinien zająć się przygotowaniami? Sprawdź, sprawdzone pomysły!

utworzone przez | maj 24, 2022 | Poradnik, Ślub i wesele | 0 komentarzy

Wieczory panieńskie są jedną z najważniejszych atrakcji przewidzianych w okresie okołoślubnym. Jest to czas, kiedy panna młoda może spotkać się ze swoimi najbliższymi przyjaciółkami i wspólnie, jedynie w żeńskim gronie świętować zbliżające się wydarzenie, jakim jest ślub z jej ukochanym. Do kogo należy organizacja wieczoru panieńskiego i kto powinien za niego zapłacić? Poznaj odpowiedzi i sprawdź pomysły na niezapomniane wrażenia!

Kto organizuje wieczór panieński przyszłej panny młodej?

Wieczór panieński choć mógłby wydawać się niczym wyjątkowym, to tak naprawdę jest jednym z ważniejszych wydarzeń w trakcie przygotowywania się panny młodej do zaślubin. Choć w teorii (tak samo jak wieczór kawalerski) oznaczać może pożegnanie się na dobre z wolnością, to w praktyce jest po prostu dobrą zabawą dla najbliższych kobiet z grona przyszłej mężatki. Niegdyś na dzień przed ślubem była organizowana huczna impreza dla najbliższych, zaproszonych gości. W obecnych czasach stosuje się podział na płeć, gdzie kobiety idą na wieczór panieński, a mężczyźni na wieczór kawalerski.

Wieczór panieński odbywa się zazwyczaj 1-2 tygodnie wcześniej czy nawet miesiąc do czasu samego ślubu (najpopularniejsze miesiące na organizację ślubu przypadają na okres letni). Dzięki takiemu odstępowi między wydarzeniami jest czas, aby cieszyć się każdą chwilą i na spokojnie odpocząć po wszystkich zaplanowanych atrakcjach. Ponieważ panna młoda bywa bardzo zajęta licznymi przygotowaniami do ceremonii i wesela, to organizacją wieczoru panieńskiego zajmuje się najbliższa przyjaciółka panny młodej, która najczęściej pełni również funkcję świadkowej. W zależności od relacji i stosunków, może to być też członek rodziny, jak np. ukochana siostra czy ulubiona kuzynka. W wielu przygotowaniach jak najbardziej mogą pomagać koleżanki świadkowej, dzięki czemu ilość obowiązków przeznaczona dla jednej osoby nie będzie aż tak spora, a zew przygotowań sprawi przyjemność całej grupie.

W przypadku organizacji wieczoru panieńskiego można też skorzystać z pomocy wedding plannera, który za dodatkową opłatą zajmie się wszystkimi przygotowaniami, a tym samym odciąży dziewczęta z obowiązków. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami za wieczór panieński.

Organizacja wieczoru panieńskiego – kto płaci?

Jak już wiemy, wieczór panieński organizowany jest zazwyczaj przez świadkową, przez świadkową i przyjaciółki panny młodej lub przez zatrudnioną konsultantkę. Pozostaje zatem pytanie – kto płaci za wieczór panieński? Sprawa nie jest już tak prosta, a niekiedy może nawet przyprawiać wszystkich o zawrót głowy. W zależności od ilości zaproszonych gości i zaplanowanych atrakcji, wyjazdów ceny mogą niekiedy być naprawdę bardzo duże. To, kto płaci za zorganizowanie wieczoru panieńskiego zależy tak naprawdę od zwyczajów panujących w danej grupie, majętności czy po prostu ustaleń. Choć przyjęło się, że zazwyczaj płaci ten, kto zaprasza, to w przypadku takiego wydarzenia i roli świadkowej takie podejście nie zawsze jest dobrym pomysłem. Kto zatem powinien zapłacić za wieczór panieński? Istnieje kilka możliwości:

  • świadkowa lub inna osoba, która organizuje przyjęcie może zapłacić za główne atrakcje, jak np. wejście do klubu, z kolei za resztę każdy płaci sam za siebie,
  • za całe wydarzenie płaci przyszła panna młoda, która uwzględniła koszt wieczoru panieńskiego w ślubnym kosztorysie,
  • każdy płaci za siebie w przypadku głównych atrakcji, jak np. wejście do klubu, z kolei pierwszą lub kilka pierwszych kolejek opłaca panna młoda lub świadkowa,
  • świadkowa organizuje zbiórkę pieniędzy od wszystkich uczestniczek imprezy z wyjątkiem panny młodej) i za zgromadzoną kwotę wszystko opłaca. Jeśli panna młoda będzie chciała dołożyć się do takiej zbiórki organizowanej na jej cześć, to jak najbardziej świadkowa powinna wyrazić zgodę.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, jest wiele różnych możliwości, dzięki którym uda się sfinansować wieczór panieński. Wystarczy tylko wyobraźnia i dobra komunikacja między uczestniczkami.

Jak zorganizować panieński pannie młodej?

Aby prawidłowo zorganizować wieczór panieński, trzeba dokładnie opracować kilka elementów. Przede wszystkim mowa o:

  1. Liście zaproszonych gości na wieczór panieński
  2. Ustaleniu terminu na wieczór panieński panny młodej
  3. Przekąskach i napojach
  4. Atrakcjach – grach i zabawach

W pierwszej kolejności należy sporządzić listę zaproszonych kobiet, razem z którymi będzie świętować panna młoda. W tym celu zawsze lepiej podpytać głównej zainteresowanej, kogo chciałaby widzieć na tym wydarzeniu, niż zapraszać osoby, które teoretycznie mogłaby lubić. Dzięki temu uniknie się przykrej sytuacji, kiedy to na imprezie zjawi się osoba, która zepsuje huczną atmosferę.

Jak już wspominaliśmy, wieczory panieńskie organizuje się na kilka tygodni przed ślubem, ale zawsze warto dopytać się przyszłej panny młodej, czy chciałaby, aby wydarzenie odbyło się w jakimś określonym terminie. W takiej sytuacji same przygotowania, w tym również zapraszanie gości, należy rozpocząć na 2-3 tygodnie przed ustaloną datą imprezy.

Nieodłącznym elementem każdego spotkania i przyjęcia są napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz przekąski. Jeśli wydarzenie organizowane jest np. w domu panny młodej lub świadkowej, to można zaproponować i poprosić uczestniczki imprezy, w tym również bohaterkę wieczoru, by w gronie przyjaciółek przygotować jakieś smakołyki, np. kolorowe drinki czy mini kanapeczki. Jeśli spotkanie nie będzie w domowym zaciszu, to warto zaplanować, by w trakcie wieczoru panieńskiego udać się do restauracji lub zamówić jedzenie. Należy też pamiętać, żeby na wieczór panieński wybrać pyszny tort, który jest nieodzownym elementem każdej uroczystości.

Co do samego planu, przyszła panna młoda zazwyczaj ma dokładnie przemyślany wieczór i związane z nim atrakcje. Z tego też powodu, zanim zaczniemy działać na własną rękę, lepiej jest subtelnie podpytać pannę młodą, czy jest coś, co chciałaby robić w tym wyjątkowym dniu. Jeśli jednak nie ma ona żadnych pomysłów, to można zaskoczyć przyszłą pannę młodą i tym samym przygotować dla niej różne niespodzianki. Dzięki wspólnej burzy mózgów uczestniczek imprezy, można zaplanować niezwykłe rozrywki na cały wieczór panieński, jak również wymyślić motyw przewodni imprezy tematycznej, który zachwyci przyszłą mężatkę.

Co można robić na wieczorze panieńskim? Pomysły na wieczór panieński

Idealny wieczór panieński dla każdego może oznaczać coś innego. Dla jednych musi wiązać się z szaloną zabawą, a dla innych rewelacyjnym rozwiązaniem będzie domowe zacisze i szczere rozmowy w damskim gronie przy winie. Dlatego przygotowując zabawy na wieczór panieński uczestniczki wieczoru powinny uwzględnić przede wszystkim preferencje i charakter panny młodej.

Jeśli nie lubi ona głośnej muzyki, to ciekawym pomysłem może okazać się zorganizowanie imprezy tematycznej np. w wynajętej sali GoParty czy pidżama party w domu. Zabawne dodatki i wymyślne stroje lub piżamy są zawsze sprawdzonym pomysłem.

Inną możliwością, która będzie przydatna pannie młodej i sprawi jej przyjemność jest udanie się całej grupy na zabiegi upiększające w gabinecie spa czy nawet w prywatnym mieszkaniu. Pomoże to zregenerować skórę i siły przed ślubem.

Jeśli miejsce zamieszkania panny młodej i uczestniczek jest poza miastem, gdzie brakuje ciekawych lokali i miejsc, to interesującym rozwiązaniem jest zorganizowanie wyjazdowej imprezy, np. do luksusowego hotelu, gdzie można zorganizować wieczór panieński w spa albo spędzić cały weekend w wynajętym domku. Tam tez można skorzystać z usług fotografa ślubnego, który zrobi pamiątkowe zdjęcia z niezapomnianego wydarzenia, jakim jest wieczór panieński. Trzeba jednak wcześniej przedyskutować tę kwestię z panną młodą, czy przypadkiem taki wyjazd na dłużej niż jeden wieczór nie pokrzyżuje jej planów w organizacji ślubu.