Zabawy na urodziny dla dzieci. Sprawdź pomysły na najlepsze gry i konkursy dla najmłodszych w różnym wieku

utworzone przez | sty 21, 2022 | Poradnik, Urodziny | 0 komentarzy

Urodziny dziecka odbywają się tylko raz do roku, dlatego nic dziwnego, że dzieci z utęsknieniem wyczekują tego wyjątkowego dnia. Poznaj nasze sprawdzone pomysły na najlepsze zabawy urodzinowe, by ten dzień okazał się niezapomniany!

Aby przyjęcie urodzinowe zakończyło się sukcesem, musi spełnić kilka ważnych kryteriów. Są to: obecność przyjaciół, kolorowe dekoracje, smaczny tort i mnóstwo śmiechu. Jeśli zależy Ci, aby uśmiech nie schodził dzieciom z twarzy przez całe popołudnie, powinieneś zadbać o ciekawe i angażujące gry oraz zabawy urodzinowe. Pamiętaj, że nie każda atrakcja będzie odpowiednia dla dzieci w różnym wieku, dlatego odpowiednio zaplanuj i dostosuj rozrywkę. Jakie zabawy będą idealne na huczne urodziny 3-latka? Co sprawdzi się w „dorosłym” świecie 11-latka? Poznaj urodzinowe szaleństwo dostosowane do dzieci w każdym wieku!

Jak przygotować zabawy urodzinowe?

Dobrze opracowany plan to połowa sukcesu, dlatego zanim w drzwiach Twojego domu zjawią się pierwsi goście, przygotuj wszystko do takiego stopnia, by nikt z dzieci nie musiał się nudzić i na własną rękę szukać rozrywki. Co zatem powinieneś zrobić?

 • dopasuj zabawy urodzinowe do miejsca, w którym będą się odbywać. Lepienie z plasteliny albo karaoke lepiej przeprowadzić w pomieszczeniu, z kolei zabawa w berka idealnie sprawdzi się na przyjęciu organizowanym poza domem;
 • pamiętaj, aby dopasować gry do wieku zaproszonych dzieci. Co zrobić w sytuacji, kiedy dzieci są w różnym wieku? Wykorzystaj te zabawy, gdzie można podzielić dzieci na grupy lub dobrać w pary wiekowo;
 • jeśli goście są z różnych środowisk (na przykład sąsiedzi, rodzina, przedszkole) postaraj się na początku wprowadzić takiego zabawy, które szybko zintegrują współbiesiadników. Dzięki temu nikt nie będzie czuł się skrępowany i chętniej będzie brał udział w następnych zabawach.
 • przed organizacją przyjęcia porozmawiaj ze swoim dzieckiem i zapytaj, czy ma jakieś marzenia bądź oczekiwania względem imprezy. Warto byłoby choć część z nich spełnić w tym wyjątkowym dla niego dniu;
 • zawczasu przygotuj wszystkie niezbędne atrybuty, które posłużą dzieciom podczas zabaw;
 • jeśli przewidujesz nagrody lub upominki w konkursach, również zadbaj o nie odpowiednio wcześniej;
 • „Niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj” 😉 Jeśli przygotujesz masę ciekawych zabaw, a dzieciom przypadnie do gustu tylko jedna z nich, to nie jest to koniec świata. Liczy się dobra zabawa!

Jakie pomysły na zabawy urodzinowe dla dzieci?

Każde dziecko marzy, aby dzień swoich urodzin spędzić w wyjątkowy sposób i by towarzyszyła temu świetna zabawa. Poniżej przedstawiamy kreatywne zabawy dostosowane do każdego wieku dzieci.

Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

 • Spadochron

Wykorzystaj do tej zabawy duże prześcieradło i pomoc innych rodziców. Rodzice niech trzymają materiał w taki sposób, aby był nad głowami maluchów, które będą biegały i podskakiwały z radości. Możesz położyć na prześcieradło miękką piłkę lub maszerować z rodzicami dookoła w rytm muzyki.

 • Króliczki i lisek

Zabawa polega na tym, że dzieci muszą „kicać” po dywanie do dźwięków muzyki. W momencie kiedy muzyka się zatrzyma, dzieci wołają „lisek na polanie” i zamierają w bezruchu. Ten króliczek, który się poruszy, odpada z zabawy aż do następnej rundy.

 • Urodzinowy pociąg

Niech każde z dzieci namaluje na kartce papieru po jednym wagonie pociągu, zaś solenizant niech narysuje lokomotywę. Kiedy każdy już skończy, rysunki przykleja się na ścianie zaczynając od lokomotywy, dzięki czemu tworzy się piękny pociąg.

 • Jakie to zwierzę?

Schowaj się za przymkniętymi drzwiami i wydawaj dźwięki przypominające odgłosy zwierząt. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jakie zwierzę udajesz.

Gry i zabawy dla dzieci w wieku 5-8 lat

 • Poszukiwacze skarbów

Ukryj w domu skarb – może to być pudełko z biżuterią, słodycze czy nowa zabawka. Porozmieszczaj po całym domu wskazówki z rysunkami, wierszykami i zagadkami, dzięki którym dzieciom uda się dotrzeć do klejnotów.

 • Głuchy telefon

Zabawa ta jest doskonale znana wszystkim rodzicom i pewnie nigdy nie wyjdzie z mody. Dzieci siadają na krzesełkach lub podłodze w kółeczku lub długim wężyku, a Ty szepnij dziecku na ucho treść hasła. Muszą przekazywać je sobie w ciszy z ucha do ucha, a ostatnia osoba może wypowiedzieć je na głos. Ciekawe, w jaki sposób zostanie zmodyfikowana pierwotna treść.

 • Łowienie jabłek

Popularna na całym świecie zabawa, która polega na tym, że dzieci wyławiają z wiadra wypełnionego wodą jabłka za pomocą ust (bez użycia rąk). Wszyscy mogą się w tym czasie dopingować, a kiedy dzieci skończą, można przygotować z wyłowionych jabłek szarlotkę lub inne pyszne ciasto.

 • Zabawa z masą solną

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju prace plastyczne, a możliwość zlepienia z masy solnej wybranych przedmiotów, będzie jednym z lepszych pomysłów na zabawę urodzinową. Masę solną przygotuj odpowiednio wcześniej i podziel na tyle porcji, ile będzie gości. Po wyschnięciu masy można zaproponować malowanie farbami albo ozdabianie koralikami, wstążkami i innymi dodatkami.

Gry i zabawy dla dzieci w wieku 9-13 lat

 • Kalambury

Zabawa w kalambury będzie idealnym rozwiązaniem nawet dla starszych dzieci jak i ich rodziców. Jedno dziecko pokazuje bez mówienia, co przeczytało na karteczce, a pozostałe muszą odgadnąć. Możesz w tym celu kupić grę „kalambury” albo stworzyć samemu karteczki ze zgadywankami.

 • Sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa będzie świetnym pomysłem, ponieważ nie tylko będzie nowoczesnym sposobem na spędzenie czasu w gronie najbliższych przyjaciół, ale będzie też jednocześnie pamiątką dla wszystkich zaproszonych. Możesz przygotować ciekawe rekwizyty albo poprosić gości, aby przynieśli ze sobą ciekawe stroje i dodatki. Po wywołaniu zdjęć można je rozdać dzieciom przy najbliższej okazji.

 • Pamiątkowa księga

W tym przypadku dobra zabawa będzie połączona z kreatywnością i pamiątką na długi czas. Przygotuj księgę, w której dzieci będą mogły pozostawić swój ślad obecności na przyjęciu. Solenizantowi z pewnością będzie miło, gdy po jakimś czacie będzie mógł wrócić wspomnieniami do tego wydarzenia i przeczytać wierszyki i życzenia od przyjaciół.

 • Zabawa w gotowanie

Innym przepysznym pomysłem na zabawę jest własnoręczne zrobienie pizzy. Do Twoich obowiązków będzie należało zrobienie dużej ilości ciasta na pizzę (lub zakup gotowych spodów do pizzy) i przygotowanie różnych składników. Dzieci z kolei będą komponować wybrane przez siebie składniki, a po upieczeniu próbować swoich kulinarnych wypieków.

Zorganizuj konkursy podczas przyjęcia urodzinowego

Czasami bywa jednak tak, że mimo tego, że większość dzieci bawi się w najlepsze, to kilkoro jest całkowicie przeciwne i siedzi w rogu sali. Jeśli takie dzieci, mimo zachęty rodziców, nadal nie chcą dołączyć do zabawy, to istnieje jeszcze jeden sposób – konkursy urodzinowe! Jest to czas, kiedy ekscytacja, zainteresowanie i adrenalina rosną jeszcze bardziej niż podczas typowych zabaw. W końcu każde dziecko uwielbia szczyptę rywalizacji. Konkursy będą też świetną propozycją w sytuacji, kiedy wszystkie dzieciaki będą się dobrze bawić.

Tutaj również wyjątkowo ważne jest, aby dostosować konkurs do wieku dzieci – jeśli zadania będą zbyt łatwe, to warto podnieść poprzeczkę, aby starsze dzieci się nie nudziły. Z kolei w przypadku zbyt trudnych zadań dla młodszych dzieci, należy obniżyć poziom trudności, by każdy dzięki temu miał okazję wygrać w konkurencji upominek lub słodycz.

Jakie urządzić konkursy dla dzieci?

 • Taniec z balonami

Zabawa polega na tym, że dzieci dobierają się w pary i tańczą do włączonej muzyki. Cała frajda polega na tym, że między ich brzuszkami jest balon, którego nie mogą upuścić. Para, która wygra z pewnością zasługuje na super upominek-niespodziankę.

 • Karaoke

Możesz urządzić konkurs w śpiewaniu karaoke i będzie to świetny pomysł zwłaszcza dla starszych dzieci. Mogą śpiewać w pojedynkę, a mogą też grupowo, jeśli ktoś ma problem z publicznymi wystąpieniami i się wstydzi. Dzieci mogą wybrać osobę, która ich zdaniem zaśpiewała najładniej, najzabawniej lub wymyśliła najciekawszą piosenkę. Może też każde dziecko dostać nagrodę.

 • Kto doniesie jajko?

Kolejną popularną zabawą jest wyścig z jajkiem na łyżce. Zabawę wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dobiegnie w wyznaczone miejsce z jajkiem w nienaruszonym stanie. Tego rodzaju frajda najlepiej sprawdzi się w ogrodzie, ponieważ w domu mogłaby skończyć się ogromnym bałaganem.

 • Tor przeszkód

Dobra zabawa połączona z aktywnością fizyczną to zdrowy sposób na spędzenie dnia urodzin. Przygotuj ciekawy tor przeszkód: chodzenie po linie ułożonej na podłodze, czołganie się pod stołem czy zeskakiwanie z krzesła. Osoba, która wykona poprawnie wszystkie zadania w jak najkrótszym czasie z pewnością zasłuży na pyszną nagrodę.

Zabawa urodzinowa w domu – o czym trzeba pamiętać?

Aby na przyjęciu urodzinowym wszystko przebiegało po Twojej myśli, musisz zadbać nie tylko o pyszne przekąski i atrakcyjne zabawy, ale też o wiele innych czynników, jak chociażby bezpieczeństwo zaproszonych dzieci. Zapoznaj się z naszymi poniższymi wskazówkami jeszcze na kilka dni przed planowanym spotkaniem, żeby dzięki temu niczego nie pominąć.

 1. Przygotuj odpowiednio przestrzeń do zabawy – przestaw meble, pochowaj różne przedmioty, które mogą się zbić lub potłuc.
 2. Miej na uwadze to, że w wyniku pozytywnej euforii coś może się pobrudzić lub wylać. Zwiń dywan, jeśli istnieje taka możliwość i miej w pogotowiu odkurzacz, w razie niespodziewanych wypadków.
 3. Zadbaj o odpowiednią oprawę sali urodzinowej. Pamiętaj o dekoracjach, balonach, girlandach. Wykorzystaj motyw, który jest aktualnie uwielbiany przez Twoje dziecko.
 4. Zapytaj wszystkich rodziców, czy któreś z dzieci nie ma alergii pokarmowych. Nie chcesz przecież dopuścić do sytuacji, w której podczas spożywanych smakołyków któreś z dzieci źle się poczuje.
 5. Podczas zabawy na świeżym powietrzu zadbaj, aby teren był dobrze ogrodzony. W przeciwnym razie urodziny mogą zakończyć się nieprzyjemną akcją poszukiwawczą.
 6. Jeśli podczas gier i zabaw mają być wręczane nagrody czy drobne upominki, to zadbaj o to, aby nie były to wyłącznie słodycze. Postaw na zdrowy cukier w postaci owoców.
 7. Pamiętaj, że gry mają być dobrą zabawą dla wszystkich zaproszonych na urodziny dzieci, dlatego nikogo nie pomijaj. Ta sama atrakcja nie może być zbyt monotonna i długa, ponieważ szybko znudzi się dzieciom. Lepiej wymyślić kilka krótkich gier urodzinowych, żeby w przerwach dzieci miały czas na własną koncepcję niż zapełnić dzieciom całe przyjęcie bez chwili wytchnienia.