Co kupić na pierwsze urodziny? Prezent na roczek

utworzone przez | mar 8, 2022 | Poradnik, Urodziny | 0 komentarzy

Pierwsze urodziny dziecka są bez wątpienia wielkim wydarzeniem dla każdego, zarówno dla rodziców malucha, jak i zaproszonych gości. Jednym z najczęstszych pytań, które rodzic może otrzymać w odpowiedzi na zaproszenie na przyjęcie jest „Co kupić dziecku na urodziny?”. Nic dziwnego, bowiem na rynku znajduje się mnóstwo zabawek i innych możliwości, a każdemu zależy, aby przynieść wyjątkowy podarunek, który rzeczywiście zainteresuje malucha. Co zatem kupić? Zapraszamy do zapoznania się ze sprawdzonymi upominkami!

Na co zwrócić uwagę kupując prezent dla rocznego dziecka?

Na rynku znajduje się mnóstwo przeróżnych przedmiotów, które sprawdzą się jako prezent na pierwszych urodzinach, a wśród najpopularniejszych można znaleźć oczywiście zabawki. Na co powinno się zwrócić uwagę podczas poszukiwania sprawdzonego upominku? Przede wszystkim zapamiętaj, że świetna zabawka dla małych dzieci to taka, która jest zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ mogą one próbować oderwać lub niekiedy nawet zepsuć nieumyślnie zabawkę, a mniejsze elementy wkładać do buzi.

Trzeba również dopasować podarunek do wieku dziecka. Jeśli kupisz zabawkę przeznaczoną dla młodszych dzieci, istnieje przykra szansa, że szybko się znudzi i dziecko rzuci ją w kąt. Jeśli zaś kupisz zabawkę dla starszych dzieci, to jak najbardziej przyniesie ona mnóstwo radości, ale dopiero za jakiś czas. Poniżej przygotowaliśmy przykładowe umiejętności, które posiadają już roczne dzieci. Taka wiedza może okazać się przydatna, podczas poszukiwania fajnych zabawek i kreatywnych pomysłów na prezenty.

Co potrafi 12-miesięczne dziecko?

Kupując prezent na roczek, warto wziąć pod uwagę umiejętności, jakie posiada roczne dziecko. Zazwyczaj dzieci w tym wieku potrafią już:

 • stać na nogach,
 • większość jest już w stanie chodzić podtrzymując się mebli lub trzymając się za rękę,
 • niektóre maluchy są w stanie samodzielnie chodzić,
 • wkładać mniejsze rzeczy w większe,
 • zbudować wieżę z dwóch różnych elementów,
 • przewracać strony podczas przeglądania książeczek,
 • wyjmować przedmioty z małych przestrzeni.

Warto zatem postarać się dopasować zabawkę w taki sposób, aby dziecko nie tylko z ogromnym zainteresowaniem się nią bawiło, ale żeby też się rozwijało.

Jakie zabawki dla rocznego dziecka wybrać?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone pomysły na udane prezenty, przy których roczny maluch będzie mógł się rozwijać i udoskonalać zdobyte już umiejętności.

 • Pojazdy i pchacze

Ciekawym prezentem dla dziecka, które jeszcze nie potrafi samemu chodzić jest pojazd lub pchacz. Maluch w tym wieku jest cały czas w ruchu, ponieważ chce udoskonalić zdolność, jaką jest poruszanie się. Z tego też powodu prezenty, które będą wspomagać ruch będą chętnie wykorzystywane przez dzieci przez wiele najbliższych miesięcy.

 • Piramidy do układania

Jak już wiemy, dziecko w wieku 12-miesięcy jest w stanie zbudować piramidę z dwóch różnych przedmiotów, czyli położyć mniejszy na większy. Warto wspomóc rozwój tej umiejętności i zakupić na pierwsze przyjęcie urodzinowe piramidę do układania. Choć początkowo układanie może sprawiać problemy, z czasem dziecko powinno w mgnieniu oka uporać się z zabawką.

 • Drewniane klocki i klocki sensoryczne

Klocki są jednymi z najpopularniejszych prezentów, które zapewnią zabawę na długi czas i nie tylko dla samego dziecka, ale też całej rodziny. Sprawdzą się również podczas zabawy na urodzinach dla dzieci. Na rynku dostępne są zwykłe, drewniane klocki, ale też plastikowe, gumowe, kolorowe. Warto zastanowić się też nad klockami sensorycznymi, dzięki którym dziecko będzie mogło szczególnie się rozwijać. To doskonały pomysł, ponieważ każdy uwielbia się bawić klockami.

 • Książeczki

Już roczny maluszek może dostać na swoje urodziny ciekawą książkę, od której nie będzie mógł się oderwać. Na rynku znajdziemy mnóstwo pozycji, które pomagają poznawać zwierzęta, przedmioty kuchenne, pojazdy i wiele innych. Zaprojektowane w ciekawej formie i z nietypowych materiałów sprawiają, że dziecko chętnie po nią sięga, a tym samym rozwija się.

 • Interaktywna zabawka

Obecnie znajdziemy zabawki interaktywne pod różną postacią. Do jednych z najpopularniejszych należą chociażby stoliki interaktywne, dzięki którym małe dzieci mogą doskonalić umiejętność stania i chodzenia, a także ćwiczyć rozwój ruchowy rąk i palców. Zabawki, które są nakierowane na ogólny rozwój dziecka są bardzo pożądane.

Trafiony prezent dla dziewczynki na pierwsze urodziny

Zabawki dla dzieci w wieku 12-miesięcy w niemal 100% sprawdzają się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wynika to z tego, że rozwój dziecka na tym etapie pozostaje bez większych zmian względem płci. Możemy jednak spróbować wyróżnić prezent na roczek dla dziewczynki, chociażby pod względem kolorów czy stereotypów.

 • Lalka lub przytulanka

Dla rocznej dziewczynki świetnym pomysłem na zabawkę może być lalka lub miękka przytulanka. Maskotka pod postacią misia lub innego zwierzęcia będzie ukochanym kompanem do spania, z kolei lalka pozwoli dziewczynce wcielić się z nową dla niej rolę, czyli „mamę”. Na rynku dostępnych jest mnóstwo pluszowych upominków, a podczas wyboru warto kierować się nie tylko wyglądem, wielkością i ceną, ale przede wszystkim jakością.

 • Wózek dla lalek

Jeśli po rozmowie z rodzicami usłyszałeś, że roczna dziewczynka ma już swoją ulubioną lalkę, innym doskonałym pomysłem na prezent może być zakup wózka dla lalek. Taki podarunek będzie dopełnieniem życia „młodej mamy”, która naśladując swoją rodzicielkę będzie mogła wozić lalkę w wózku i tym samym usypiać do snu. Można powiedzieć, że jest to również pchacz, który wspomoże dziecku w stawianiu pierwszych kroków. Taki prezent może posłużyć również na następne miesiące, kiedy dziewczynka zacznie bardziej interesować się otaczającym ją światem.

Świetny pomysł na prezent na roczek dla chłopca

Podobnie ma się rzecz w przypadku prezentów dla chłopców – zabawki dla dziewczynek będą odpowiednie również dla chłopców. Przygotowaliśmy jednak krótką listę typowych, chłopięcych zabawek.

 • Tory dla aut i kulodromy

Dobrym pomysłem na prezent dla rocznego chłopca będzie tor dla aut lub kulodromy. Zapewnią nie tylko moc wrażeń i atrakcji, ale też wyćwiczą u dziecka śledzenie przedmiotów wzrokiem. W przypadku tego rodzaju zabawek, należy szczególnie wziąć pod uwagę wielkość ruchomych elementów, czyli samochodzików i kulek. W takim wieku może się jeszcze zdarzyć, że dziecko przez przypadek włoży sobie do buzi mały element, a lepiej unikać przykrych sytuacji.

 • Zabawka samochód

Innym sprawdzonym pomysłem na urodziny chłopca jest kupienie zabawkowego samochodu. W tym przypadku trzeba postawić nie tylko na jakość, ale też na wagę pojazdu. Dzieci lubią podnosić swoje zabawki i bawić się nimi również na wysokościach, w związku z czym niezwykle ważne jest, aby po nieprzewidzianym upadku (bądź nawet zaplanowanym) nic się nikomu nie stało.

Nietuzinkowe pomysły na prezent na roczek

Dziecko w wieku 12-miesięcy jest bardzo interaktywne, radosne i z każdym dniem coraz bardziej świadome swojego istnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że pewnie zostało zasypane zabawkami od różnych gości na przestrzeni ostatnich miesięcy życia, a w przypadku swoich pierwszych urodzin i tak nie zapamięta od kogo i co dostał. Można zatem wykorzystać taką szansę i jeśli nie chcesz kupować kolejnej zabawki, to możesz kupić dziecku upominek, który dodatkowo odciąży rodziców bądź będzie ciekawą niespodzianką dla całej rodziny.

 • Sesja zdjęciowa

Wybierając prezent na roczek, warto pokusić się o wykupienie sesji zdjęciowej. Będzie to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny, ale też piękna pamiątka na lata. W tym przypadku trzeba pamiętać, żeby skorzystać z oferty sprawdzonego fotografa, który nie zamknie działalności zaraz po wykupieniu vouchera. Taka sesja może być sporym wydatkiem, dlatego warto złożyć się z innym zaproszonym gościem na prezent.

 • Bilety do zoo

Jeśli rodzice dziecka mieszkają w okolicy, w której znajduje się ZOO, dobrym pomysłem jest wykupienie biletów do ogrodu zoologicznego. Warto w tym przypadku poprosić o bilety bezterminowe lub z możliwie jak najdłuższym terminem realizacji, dzięki czemu rodzice nie będą musieli w pośpiechu wykorzystać podarunku. Będzie to doskonała możliwość do spędzenia wspólnie czasu na świeżym powietrzu oraz poznania nowych zwierząt przez dziecko.

 • Fotelik samochodowy

Dziecko w okolicach pierwszego roku życia jest już na tyle duże, że zazwyczaj nie mieści się już w swoim dotychczasowym foteliku samochodowym. Dobrym pomysłem jest zakupienie takiego podarunku, który będzie chętnie wykorzystywany przez rodziców, a dodatkowo odciąży ich przed kolejnymi wydatkami. Warto przed zakupem skonsultować się z rodzicami, aby upewnić się, że już nie poczynili zakupów lub żeby po prostu dowiedzieć się, czy nie mają czegoś upatrzonego na oku.